Śmiało! Zadaj pytanie tu:


  • (Odpowiem na wybrane pytania)
lub wyślij emaila:
pytanie@eko-akademia.pl
(Odpowiem na wybrane pytania)
Dziękuję, pytanie zostało wysłane.
Postaram się odpowiedzieć możliwie najszybciej.

Wielkie zmiany POŚ

Uchwalona ostatecznie przez Sejm, po rozpatrzeniu poprawek Senatu, ustawa z dnia 13 kwietnia 2012 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, która wdraża dyrektywę CAFE, wymaga jeszcze tylko podpisu Prezydenta i ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

czytaj więcej »

13-04-2012

Program gospodarki odpadami niebezpiecznymi

Pytanie: Jak należy rozumieć art. 17 ust. 1 ustawy o odpadach: „Wytwórca odpadów jest obowiązany do uzyskania decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi, jeżeli wytwarza odpady niebezpieczne w ilości powyżej 0,1 Mg rocznie”. Czy limit ten dotyczy sumy wszystkich odpadów niebezpiecznych wytworzonych przez dany podmiot? Czy należy go rozpatrywać oddzielnie dla każdego rodzaju odpadu niebezpiecznego? Przewidujemy, że będzie ich max 150 kg. czytaj więcej »

21-03-2012

Pozwolenie zintegrowane dla fermy

Pozwolenia zintegrowanego wymaga prowadzenie instalacji, której funkcjonowanie, ze względu na rodzaj i skalę prowadzonej w niej działalności, może powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości czytaj więcej »

26-02-2012

Okresowa analiza pozwolenia zintegrowanego

Pytanie: Otrzymując w 2007 r. pozwolenie zintegrowane umieszczono w nim zapis, że urząd wymaga: ” Przedłożenia raportu z realizacji ustaleń niniejszej decyzji po 5-ciu latach od przystąpienia do eksploatacji instalacji”. Co powinien zawierać taki raport oraz gdzie znaleść wytyczne? W ustawie jest mowa o przeprowadzeniu kontroli z realizacji ustaleń ale przez urzad wydający decyzję i tez nie nie ma mowy, co taki raport powinien zawierać. czytaj więcej »

11-10-2011

Pozwolenie zintegrowane dla stacji demontażu pojazdów

Pytanie: Nurtuje mnie kwestia pozwolenia zintegrowanego dla stacji demontażu pojazdów. Czy jest właściwą interpretacja taka oto: Pozwolenie zintegrowane jest wymagane w przedsięwzięciach, w których gospodarka odpadami polega na odzysku lub unieszkodliwianiu, z wyjątkiem składowania, odpadów niebezpiecznych, o zdolności przetwarzania ponad 10 ton na dobę. Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 26 lipca 2002 r. (Dz. U. Nr 122, poz. 1055). ? Według tego rozporządzenia przyszła stacja, która będzie obliczona na przetwarzanie do 10 ton odpadów na 24 godziny, może być uruchomiona bez pozwolenia zintegrowanego? czytaj więcej »

14-08-2011

Pozwolenia emisyjne nie wygasają, jeżeli nastąpiło przeniesienie praw i obowiązków

Pozwolenia, o których mowa w art. 181 ust.1 POŚ, uzyskane w związku z eksploatacją instalacji, tj.:

  • pozwolenie zintegrowane,
  • pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza,
  • pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi,
  • pozwolenie na wytwarzanie odpadów

nie wygasają, jeżeli na mocy art. 190 POŚ albo na mocy innych ustaw nastąpiło przeniesienie praw i obowiązków czytaj więcej »

21-03-2011

Przenoszenie decyzji związanych z korzystaniem ze środowiska

Pytanie: Które decyzje związane z korzystaniem ze środowiska mogą zostać przeniesione na następcę prawnego? Czy jest na ten temat jakieś uregulowanie? Znalazłam tylko szczątkowe informacje, iż może to być pozwolenie zintegrowane i pozwolenie wodnoprawne, ale zastanawiam się jeszcze nad koncesją na wydobywanie kopalin. czytaj więcej »

17-03-2011

Jest już ogłoszona dyrektywa IED – o emisjach przemysłowych

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych (zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola) (wersja przekształcona) – została ogłoszona w Dz. U. L 334, 17.12.2010, str. 17.

Dyrektywa ta, zwana IED, wchodzi w życie po 20 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym UE, a więc 6 stycznia 2011 r. Dyrektywa musi zostać wdrożona do przepisów krajowych do 7 stycznia 2013 r. czytaj więcej »

21-12-2010

LZO – pozwolenie czy zgłoszenie z uwagi na wprowadzanie do powietrza gazów z instalacji

Wprowadzanie do powietrza gazów lub pyłów z instalacji, a więc też wprowadzanie z instalacji do powietrza lotnych związków organicznych (LZO), wymaga pozwolenia (art. 220 ust. 1 POŚ). Nie dotyczy to jednak instalacji wymienionych w rozporządzeniu [2], ale w przypadku takich instalacji wymagane jest zgłoszenie instalacji (art. 152 POŚ), jeżeli wynika to z rozporządzenia [3]. czytaj więcej »

30-11-2010