Śmiało! Zadaj pytanie tu:

lub wyślij emaila:
pytanie@eko-akademia.pl
(Odpowiem na wybrane pytania)
Dziękuję, pytanie zostało wysłane.
Postaram się odpowiedzieć możliwie najszybciej.

Sprawozdanie PRTR do KRUiTZ

Do 31 marca należy przekazać do WIOŚ roczne sprawozdanie PRTR do Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (KRUiTZ). czytaj więcej »

11.03.2012

Pomiary ścieków

Pytanie: Prowadzę oczyszczalnię ścieków o RLM w przedziale 2000-14999. W 2011 roku wykonaliśmy badania 4 próbek ścieków, które nie wykazały przekroczeń wartości dopuszczalnych określonych w decyzji pozwolenie wodnoprawne. Od lutego 2012r. posiadamy nowe pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie oczyszczonych ściekow do wód.
Czy w 2012r. roku mamy obowiązek wykonania badań 12 czy 4 próbek ścieków? czytaj więcej »

08.03.2012

Za co opłaty środowiskowe i wykazy

Pytanie: Czy wykazuję w zbiorczym zestawieniu o korzystaniu ze środowiska:
1. wielkość pobranej wody z miejskiego wodociągu oraz odprowadzanych ścieków bytowych do kanalizacji w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej oraz wielkość emisji z kotła grzewczego na gaz ziemny wysokometanowy z sieci gazowniczej,
2. odpadów niebezpiecznych z działalności gospodarczej przekazywanych na składowisko i do recyklingu firmie posiadającej zezwolenie na prowadzenie tego typu działalności? czytaj więcej »

29.01.2012

Wysokość stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2012

Na 2012 rok stawki opłat za składowanie odpadów, a także za emisję do powietrza, ścieki i pobór wody będę wg dotychczasowych zasad, podniesione będą o 2,6 % (tzw. wskaźnik inflacji) i określone będą w obwieszczeniu, które zostanie ogłoszone w Monitorze Polskim. czytaj więcej »

09.09.2011

Opłaty za korzystanie ze środowiska w przypadku stawów rybnych

Pytanie: Ścieki oczyszczane są w oczyszczalni, następnie oczyszczone ścieki są wykorzystywane do zasilania rybnych stawów hodowlanych i do zasilania tych stawów pobierana jest też woda z rzeki. Następnie do rzeki odprowadzana jest mieszanina wody i oczyszczonych ścieków, to czy w takim przypadku trzeba wnosić opłatę za wprowadzanie ścieków? czytaj więcej »

17.07.2011

Opłata za ścieki komunalne będące ściekami bytowymi

Pytanie: 1. Według jakiego kodu dotyczy opłat za korzystanie ze środowiska (bytowe czy komunalne) powinien rozliczyć się zakład który wprowadza ścieki bytowe urządzeniami służącymi do realizacji zadań własnych gminy w zakresie kanalizacji i oczyszczania ścieków komunalnych do wód lub do ziemi, (czyli zgodnie z definicją ścieków z prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska są to ścieki komunalne, natomiast zapis w rozporządzeniu w sprawie opłat komplikuje sprawę sugeruje ze należy rozliczyć opłaty jak za ścieki bytowe)? czytaj więcej »

03.07.2011

Jaki należy nadać ściekom kod przy naliczaniu opłat za wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi?

Pytanie: Jaki należy nadać kod, przy naliczaniu opłat za wprowadzanie ścieków, ściekom z budynku mieszkalnego zakładowego odprowadzanym na oczyszczalnię zakładową razem ze ściekami przemysłowymi (wspólną kanalizacją ściekową)? czytaj więcej »

16.01.2011

Czy ustalając opłaty za wody opadowe i roztopowe uwzględnia się powierzchnie dachów?

Pytanie:

Przeczytałam Pani artykuł w Eko-Akademii pt. ”Kiedy za deszczówkę nie są wymagane opłaty?” i przyznaję, że okazał się on dla mnie bardzo pomocny w odpowiedzi na problem, z którym przyszło mi się zmierzyć, a mianowicie  czy wody opadowe z dachów domu jednorodzinnego mieszczą się w definicji ścieków wg art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. c Prawa wodnego oraz art. 3 pkt 38 lit. c POŚ. Proszę jednak o podpowiedź, czy w tym zakresie istnieją  prawne interpretacje w formie np. wyjaśnień Ministerstwa Środowiska albo innych instytucji. Spotkałam się w Internecie na stronie www.komunalny.pl z informacją, iż zgodnie z Wyjaśnieniami zarówno Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Budownictwa (które w tym przypadku przytacza interpretacje MŚ) nie wszystkie wody opadowe są ściekami – nie należą do nich wody z dachów. Zaznaczam, że chodzi mi o dach domu jednorodzinnego na osiedlu mieszkaniowym pokryty wysokiej klasy blacho-dachówką. Niestety na stronach tych instytucji nie znalazłam tych wyjaśnień. Dlatego też proszę o pomoc czytaj więcej »

06.01.2011

Za lata 2011 i 2012 opłaty za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza na dotychczasowych zasadach

Ustawa z dnia 3 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy — Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji – ogłoszona w Dz. U. Nr 249/2010 r., poz. 1657 czytaj więcej »

28.12.2010

Uchwalone są ważne zmiany dotyczące opłat i kar za korzystanie ze środowiska

Uchwalona 3 grudnia 2010 r. ustawa [1] zmienia przepisy w zakresie opłat i kar za korzystanie ze środowiska za:

  • ścieki wprowadzane do wód lub do ziemi (opłaty podwyższone za korzystanie ze środowiska, administracyjne kary pieniężne),
  • gazy i pyły wprowadzane do powietrza (opłaty za korzystanie ze środowiska).

Ustawa ta wchodzi w życie 31.12.2010 r., ale wymaga jeszcze podpisu Prezydenta i ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. czytaj więcej »

08.12.2010