Śmiało! Zadaj pytanie tu:


  • (Odpowiem na wybrane pytania)
lub wyślij emaila:
pytanie@eko-akademia.pl
(Odpowiem na wybrane pytania)
Dziękuję, pytanie zostało wysłane.
Postaram się odpowiedzieć możliwie najszybciej.

CO2 – będzie nowa ustawa

Projekt (z 7.03.2012 r.) założeń projektu ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych został przekazany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.  czytaj więcej »

10-03-2012

Najczęściej zadawane pytania do KOBiZE

Na stronie KOBiZE została zamieszczona kolejna odpowiedź na najczęściej zadawane pytania. Tym razem odpowiedź odnosi się do danych dotyczących produkcji ciepła na potrzeby sieci ciepłowniczej, wprowadzanych do końca lutego każdego roku w raporcie do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji.

czytaj więcej »

29-02-2012

Silniki spalinowe w raporcie do KOBiZE

Pytanie: Do której tabeli raportu do KOBiZE wpisuje się dane z emisji z silników samochodowych ? czytaj więcej »

19-02-2012

Do końca lutego raport do KOBiZE

Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) prowadzi m.in. Krajową bazę o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji (Krajowa baza). Zgodnie z art. 7 ust. 1 USZE:

Podmiot korzystający ze środowiska sporządza i wprowadza do Krajowej bazy, w terminie do końca lutego każdego roku, raport zawierający informacje wskazane w art. 6 ust. 2 pkt 1—5, dotyczące poprzedniego roku kalendarzowego.

czytaj więcej »

11-02-2012

Lekarz przekazuje wykaz opłatowy

Pytanie: Prowadzę prywatną praktykę lekarską.Musiałam zarejestrować działalność ponieważ taki był warunek zatrudnienia lekarza na umowie kontraktowej w SPZOZ.Świadczę usługi medyczne tylko dla SPZOZ. Zgodnie z Ustawą o swobodzie działalności gospodarczej jestem przedsiębiorcą.W  swojej działalności korzystam z samochodu osobowego/dojazd do pracy -10 km.dziennie/.Czy w związku z tym,mam obowiązek składać co pól roku do Urzędu Marszałkowskiego wykaz zawierający inforamacje o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości opłat./obliczyłam opłatę z tego tytułu za II półrocze 2011 r ,wynosi ona 1,03 zł./Wiem,że do 400 zł nie płacę,ale co z wykazem. ? Drugie pytanie dotyczy  rejestracji w KOBiZE-czy też mam taki obowiązek? Ponieważ wielu moich kolegów ma podobne wątpliwości bardzo proszę o odpowiedź. [I.F.] czytaj więcej »

12-01-2012

Emisja CO2 w sprawozdaniach

Pytanie: Mam pytanie w kwesti raportowania wielkości emisji CO2 do sprawozdań opłatowych , PRTR i KOBiZE. Wielkość emisji do sprawozdań opłatowch jest określona na podstawie ciągłych i okresowych pomiarów emisji substancji do powietrza. Natomiast wielkośc emisji dwutlenku węgla raportowana do KOBiZE i PRTR jest określona na podstawie planu monitorowania dla instalacji objętych systemem handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Czy w związku z tym jest to poprawne? czytaj więcej »

30-12-2011

Okresowa analiza pozwolenia zintegrowanego

Pytanie: Otrzymując w 2007 r. pozwolenie zintegrowane umieszczono w nim zapis, że urząd wymaga: ” Przedłożenia raportu z realizacji ustaleń niniejszej decyzji po 5-ciu latach od przystąpienia do eksploatacji instalacji”. Co powinien zawierać taki raport oraz gdzie znaleść wytyczne? W ustawie jest mowa o przeprowadzeniu kontroli z realizacji ustaleń ale przez urzad wydający decyzję i tez nie nie ma mowy, co taki raport powinien zawierać. czytaj więcej »

11-10-2011

Przywrócony chwilowo obowiązek ewidencji emisji do powietrza

Pytanie: Proszę o wyjaśnienie:

1) czy art. 287 ust. 1 pkt 1, który został skreślony w związku z ustawą z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji, został przywrócony w związku ze zmianą z dnia 3 grudnia 2010 r. (art. 60a), która wprowadza ponownie zmiany do ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji? W związku z czym, czy Zakłady mają obowiązek przesyłać informacje o korzystaniu ze środowiska w zakresie prowadzonej ewidencji dot. wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza, do WIOŚ i do Marszałka Woj. (obowiązek wynikający z art. 286 ust. 1 i ust 1b Poś)?

2) czy Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska może po 28 lutego wydawać zarządzenia pokontrolne zobowiązujące Zakłady, które nie przesłały raportu do Krajowej bazy KOBIZE do przesłania w/w raportu?

3) czy wprowadzona zmiana do ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska w art. 2 ust.1 po pkt 14a dodaje pkt 14b – obowiązuje? czytaj więcej »

23-05-2011

Uciążliwa ferma trzody chlewnej

Pytanie: W budynkach wybudowanej w latach 70-tych, niszczejącej (dosłownie) od 15 lat Fermy Tuczu Trzody Chlewnej pozamiejscowy inwestor planuje hodować ponad 1000 sztuk trzody (to wersja dla naiwnych). Budynki znajdują się w centrum wsi (niecałe 50 metrów od zabudowań mieszkalnych i hydroforni – punktu poboru i uzdatniania wody). Nie przeprowadzono żadnych prac poza “reperacją posadzek i przegradzaniem pomieszczeń na boksy dla zwierząt”. Wszystko przez lata niszczało, a teraz wystarczyło pomalować i jest zgodnie z normami? Czy w świetle prawa naprawdę można rozpocząć opisaną działalność, bez odpowiednich pozwoleń, bez jakiegokolwiek sprawdzenia i odbioru przez odpowiednie służby stanu technicznego obiektów i instalacji? czytaj więcej »

17-05-2011

Czy powinna być ponownie przeprowadzona ocena oddziaływania na środowisko i nowa decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach?

Pytanie: Zakład realizuje przedsięwzięcie polegające budowie instalacji (kocioł energetyczny do produkcji energii cieplnej) o mocy zainstalowanej 47 MW do współspalania odpadów. W kotle spalane będą odpady zaliczane do biomasy wg § 5 ust. 7 rozporządzenia o standardach emisyjnych oraz odpady inne niż niebezpieczne o kodach z grupy 02, 03 i 17. Realizacja przedsięwzięcia wymagała przeprowadzenia procedury oddziaływania na środowisko. Został sporządzony raport OOŚ i na jego podstawie wydana została „decyzja środowiskowa”. Jeżeli po oddaniu do eksploatacji przedmiotowego przedsięwzięcie, zakład podjąłby decyzje o spalaniu odpadów o kodach innych niż wyszczególnione w raporcie np. wysegregowane odpady komunalne z grupy 20, to czy powinna być ponownie przeprowadzona procedura oddziaływania na środowisko i nowa decyzja środowiskowa? [R.B.] czytaj więcej »

28-04-2011