Śmiało! Zadaj pytanie tu:

lub wyślij emaila:
pytanie@eko-akademia.pl
(Odpowiem na wybrane pytania)
Dziękuję, pytanie zostało wysłane.
Postaram się odpowiedzieć możliwie najszybciej.

Kto wie, jak wypełnić kartę ewidencji odpadów dla odpadów podrzuconych?

Wg art. 3 ust. 3 pkt 13 UO:

  • 13) posiadaczu odpadów – rozumie się przez to każdego, kto faktycznie włada odpadami (wytwórcę odpadów, inną osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną), z wyłączeniem prowadzącego działalność w zakresie transportu odpadów; domniemywa się, że władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości czytaj więcej »
08.04.2011

Opłaty podwyższone i kary

Pytanie: Przeczytałam Pani odpowiedź odnośnie pytania o opłaty podwyższone, w związku z tym chciałam zapytać, na jakiej podstawie wnioskuje Pani, iż użyty w art. 276 ust. 2 POŚ zwrot: “opłaty” oznacza opłatę zwykłą a nie podwyższoną? Znalazłam wiele rozbieżnych opinii na ten temat i nie wiem, która jest prawidłowa. czytaj więcej »

13.03.2011

Czy muszę się rejestrować w bazie KOBiZE?

Pytanie: Proszę o odpowiedz, jak obliczyć opłatę za magazynowanie i sprzedaż oleju napędowego oraz czy muszę się rejestrować w bazie kobize, jeżeli wprowadzam do atmosfery zanieczyszczenia z tytułu spalania paliw w pojazdach samochodowych, maszynach roboczych, obrotu paliwami płynnymi oraz zużycia węgla w piecach c.o. o mocy do 0,5 MW? czytaj więcej »

13.02.2011

Czy ma być opłata podwyższona w przypadku przekroczenia dopuszczalnego czasu emisji w pozwoleniu?

Pytanie: Posiadamy pozwolenie na wprowadzanie pyłów i gazów do powietrza, w którym mamy ograniczone czasy pracy poszczególnych urządzeń. Teraz już wiemy, że na pewno w 2011 r. urządzenia te będą pracować dłużej niż w otrzymanym pozwoleniu. Tak więc pytam: gdy zostanie przekroczony czas pracy danych urządzeń, to do opłat za korzystanie ze środowiska wnoszę opłatę podwyższoną (czyli * 6 podstawowa opłata) czy też podstawową? oraz jaka kara może nas spotkać od WiOŚ za naruszenie pozwolenia? [W.M.] czytaj więcej »

30.12.2010

Stawki opłat i kar na rok 2011 – drzewa, krzewy, zieleń

Na usunięcie drzew lub krzewów posiadacz nieruchomości musi mieć zezwolenie, w którym ustala się opłatę za usunięcie drzew lub krzewów oraz termin ich usunięcia, przesadzenia lub posadzenia innych czytaj więcej »

07.11.2010

Co nam grozi za magazynowanie odpadu, którego kodu nie mamy w decyzji?

Pytanie

1.Co nam grozi za magazynowanie odpadu, którego kod mamy w decyzji, ale magazynujemy go na innym miejscu niż w decyzji? [H.G.]

2. Co nam grozi za magazynowanie odpadu, którego kodu nie mamy w decyzji i magazynujemy go na jakimś miejscu magazynowania oczywiście niewskazanym w decyzji? Po prostu powstał nam nowy kod odpadu i magazynujemy go. [H.G.] czytaj więcej »

10.10.2010

Magazynowanie odpadów – wymagania prawne

Ustawa o odpadach [1], jako ustawa “matka” dla grupy ustaw szczegółowych w zakresie postępowania z niektórymi odpadami, podaje definicję (art. 3 ust. 3 pkt 3 UO):

magazynowanie odpadów – to czasowe przetrzymywanie lub gromadzenie odpadów przed ich transportem, odzyskiem lub unieszkodliwianiem

Według art. 63 obecnie obowiązującej ustawy o odpadach [1] ogólne zasady dotyczące magazynowania są następujące: czytaj więcej »

27.09.2010

Opłata podwyższona za korzystanie ze środowiska za emisję substancji do powietrza

Do końca lipca wymagane są opłaty za korzystanie ze środowiska za I półrocze m.in. za wprowadzane gazy i pyły do powietrza.

Za emisję bez wymaganego pozwolenia opłaty są podwyższone o 500% za wprowadzanie do powietrza gazów lub pyłów (art. 292 POŚ).

Dlatego szczególnie należy przeanalizować sytuację od 3.02.2010 r., tj. od dnia wejścia w życie rozporządzenia [2], gdyż tym samym od tego dnia wymagane było pozwolenie na emisję substancji o określonych w nim wartościach odniesienia. czytaj więcej »

26.07.2010

Kiedy za deszczówkę wprowadzaną do wód lub do ziemi należne są opłaty za korzystanie ze środowiska?

To pytanie wiąże się z poprzednim, ale warunki oraz opłaty za korzystanie ze środowiska w przypadku wprowadzania deszczówki do wód lub do ziemi bezpośrednio a nie poprzez obcą kanalizację regulują ustawy: Prawo wodne i Prawo ochrony środowiska.

Tylko w przypadku, gdy wody opadowe lub roztopowe wprowadzane do wód lub do ziemi ujęte są

w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne, pochodzące z powierzchni zanieczyszczonych o trwałej nawierzchni, w szczególności z miast, portów, lotnisk, terenów przemysłowych, handlowych, usługowych i składowych, baz transportowych,

nazywamy je ściekami zgodnie z ustawową definicją (art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. c PW; art. 3 pkt 38 lit. c POŚ). czytaj więcej »

01.03.2010

W jakich przypadkach należna jest opłata za deszczówkę?

Wody opadowe i roztopowe, potocznie zwane deszczówką, czasem są uznawane za ścieki, a czasem nie.

Opłaty za deszczówkę należy wnieść na konto urzędu gminy albo PWiK, czasem na konto urzędu marszałkowskiego, ale nie zawsze …

Ustalenie tego nie zawsze jest proste, a w pytaniu brak jest szczegółów, więc spróbuję odpowiedzieć ogólnie na to pytanie . czytaj więcej »

27.02.2010