Śmiało! Zadaj pytanie tu:


  • (Odpowiem na wybrane pytania)
lub wyślij emaila:
pytanie@eko-akademia.pl
(Odpowiem na wybrane pytania)
Dziękuję, pytanie zostało wysłane.
Postaram się odpowiedzieć możliwie najszybciej.

Kiedy za deszczówkę nie są wymagane opłaty?

Gdy nasza deszczówka nie jest ściekiem albo gdy wprowadzamy ją do obcej kanalizacji, to żadne opłaty za nią (wynikające z przepisów POŚ) nie powinny być egzekwowane przez WIOŚ oraz marszałka województwa. Jedyną w takim przypadku opłatą może być ta wymagana przez odbiorcę naszej deszczówki (PWiK, sąsiedni zakład).

Nie są bowiem wymagane opłaty za wody opadowe i roztopowe z tytułu korzystania ze środowiska w przypadku, gdy korzystamy ze środowiska, bo wprowadzamy je do wód lub do ziemi, ale nie spełniają definicji „ścieku”. W takim też przypadku nie jest wymagane pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi. Tak jest, gdy deszczówka:

  • nie jest ujęta w system kanalizacyjny, tj. deszcz pada na powierzchnię nieszczelną, np. trawnik, glebę i wsiąka bezpośrednio w tę powierzchnię, albo pada na powierzchnię szczelną i spływa z niej na sąsiednią powierzchnię nieszczelną i wsiąka (jest to korzystne dla środowiska, bo woda jest retencjonowana w tym miejscu, a nie „ucieka do morza”),
  • jest ujęta w system kanalizacyjny, ale nie pochodzi z powierzchni zanieczyszczonej o trwałej nawierzchni, w szczególności z miast, portów, lotnisk, terenów przemysłowych, handlowych, usługowych i składowych oraz baz transportowych, dlatego deszczówka np. z dachów nie jest ściekiem.

Nie są również wymagane opłaty za wody opadowe i roztopowe z tytułu korzystania ze środowiska w przypadku, gdy nie korzystamy ze środowiska, bo my nie wprowadzamy deszczówki do wód lub do ziemi. Tak jest, gdy nasza deszczówka jest wprowadzana np.:

  • do obcej kanalizacji (wtedy opłaty są wg umowy z odbiorcą, a to odbiorca wnosi opłaty za korzystanie ze środowiska),
  • do zbiornika bezodpływowego (np. zbiornik p.poż).

Podstawa prawna

[1] Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska – Dz. U. Nr 25/2008 r., poz. 150, ze zm. (POŚ) – art. 3 pkt 38 lit. c, art. 273 ust. 1 pkt 2

Powiązane tematy

Kiedy za deszczówkę wprowadzaną do wód lub do ziemi należne są opłaty za korzystanie ze środowiska?
W jakich przypadkach należna jest opłata za deszczówkę?
Czy ustalając opłaty za wody opadowe i roztopowe uwzględnia się powierzchnie dachów?

Joanna Wilczyńska (02-03-2010)
Temat dnia | 2 komentarze »
Tagi: , , , , , , ,


komentarze 2

“Kiedy za deszczówkę nie są wymagane opłaty?”
  1. 1 Joanna Wilczyńska napisał(a) 22:00, Październik 31st, 2011:

    Interpretacja MŚ z 20.10.2011 r. potwierdza, że deszczówka z dachów nie jest ściekiem, a więc nie jest wymagana za nią opłata za korzystanie ze środowiska

  2. 2 Miś napisał(a) 12:18, Luty 14th, 2014:

    Interpretacja ?
    Przecież to wprost wynika z ustawy Prawo Wodne…


Skomentuj...