Śmiało! Zadaj pytanie tu:


  • (Odpowiem na wybrane pytania)
lub wyślij emaila:
pytanie@eko-akademia.pl
(Odpowiem na wybrane pytania)
Dziękuję, pytanie zostało wysłane.
Postaram się odpowiedzieć możliwie najszybciej.

Czy jest to system kanalizacyjny ?

Pytanie: Ścieki są wprowadzanie z trwałej, nieprzepuszczalnej powierzchni dróg i parkingów, do ziemi poprzez system rozsączający. czytaj więcej »

16-08-2012

Czy ustalając opłaty za wody opadowe i roztopowe uwzględnia się powierzchnie dachów?

Pytanie:

Przeczytałam Pani artykuł w Eko-Akademii pt. ”Kiedy za deszczówkę nie są wymagane opłaty?” i przyznaję, że okazał się on dla mnie bardzo pomocny w odpowiedzi na problem, z którym przyszło mi się zmierzyć, a mianowicie  czy wody opadowe z dachów domu jednorodzinnego mieszczą się w definicji ścieków wg art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. c Prawa wodnego oraz art. 3 pkt 38 lit. c POŚ. Proszę jednak o podpowiedź, czy w tym zakresie istnieją  prawne interpretacje w formie np. wyjaśnień Ministerstwa Środowiska albo innych instytucji. Spotkałam się w Internecie na stronie www.komunalny.pl z informacją, iż zgodnie z Wyjaśnieniami zarówno Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Budownictwa (które w tym przypadku przytacza interpretacje MŚ) nie wszystkie wody opadowe są ściekami – nie należą do nich wody z dachów. Zaznaczam, że chodzi mi o dach domu jednorodzinnego na osiedlu mieszkaniowym pokryty wysokiej klasy blacho-dachówką. Niestety na stronach tych instytucji nie znalazłam tych wyjaśnień. Dlatego też proszę o pomoc czytaj więcej »

06-01-2011

Kiedy za deszczówkę nie są wymagane opłaty?

Gdy nasza deszczówka nie jest ściekiem albo gdy wprowadzamy ją do obcej kanalizacji, to żadne opłaty za nią (wynikające z przepisów POŚ) nie powinny być egzekwowane przez WIOŚ oraz marszałka województwa. Jedyną w takim przypadku opłatą może być ta wymagana przez odbiorcę naszej deszczówki (PWiK, sąsiedni zakład).

czytaj więcej »

02-03-2010

Kiedy za deszczówkę wprowadzaną do wód lub do ziemi należne są opłaty za korzystanie ze środowiska?

To pytanie wiąże się z poprzednim, ale warunki oraz opłaty za korzystanie ze środowiska w przypadku wprowadzania deszczówki do wód lub do ziemi bezpośrednio a nie poprzez obcą kanalizację regulują ustawy: Prawo wodne i Prawo ochrony środowiska.

Tylko w przypadku, gdy wody opadowe lub roztopowe wprowadzane do wód lub do ziemi ujęte są

w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne, pochodzące z powierzchni zanieczyszczonych o trwałej nawierzchni, w szczególności z miast, portów, lotnisk, terenów przemysłowych, handlowych, usługowych i składowych, baz transportowych,

nazywamy je ściekami zgodnie z ustawową definicją (art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. c PW; art. 3 pkt 38 lit. c POŚ). czytaj więcej »

01-03-2010

W jakich przypadkach należna jest opłata za deszczówkę?

Wody opadowe i roztopowe, potocznie zwane deszczówką, czasem są uznawane za ścieki, a czasem nie.

Opłaty za deszczówkę należy wnieść na konto urzędu gminy albo PWiK, czasem na konto urzędu marszałkowskiego, ale nie zawsze …

Ustalenie tego nie zawsze jest proste, a w pytaniu brak jest szczegółów, więc spróbuję odpowiedzieć ogólnie na to pytanie . czytaj więcej »

27-02-2010