Śmiało! Zadaj pytanie tu:


  • (Odpowiem na wybrane pytania)
lub wyślij emaila:
pytanie@eko-akademia.pl
(Odpowiem na wybrane pytania)
Dziękuję, pytanie zostało wysłane.
Postaram się odpowiedzieć możliwie najszybciej.

Wymagany jest tytuł prawny do terenu magazynowania odpadów

Pytanie: Eksploatuję lokalne kotłownie węglowe, żużel jest składowany w zasobnikach (kontenerach) umiejscowionych przy budynkach kotłowni. Teren ten należy do odbiorcy ciepła np. wspólnot czy instytucji. Ponieważ jest napisane iż: „Magazynowanie odpadów może odbywać się na terenie, do którego posiadacz odpadów ma tytuł prawny”. Mam pytanie. Jaki rodzaj tytułu prawnego jest niezbędny, czy wystarczy zgoda właściciela posesji na której stoi zasobnik z żużlem? czytaj więcej »

28-05-2011

Czy na wydzieloną spółkę przechodzą decyzje z zakresu OŚ?

Pytanie: Ze spółki „X” wydzieliła się spółka „córka” zgodnie z kodeksem spółek handlowych. Spółka „matka” posiadała decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami niebezpiecznymi oraz pozwolenie na emisje gazów i pyłów do powietrza z malarni. Czy na nowo powstałą spółkę przechodzą te decyzje z „automatu”, czy jest konieczność uzyskania nowych decyzji? czytaj więcej »

28-05-2011

Roczny bilans LZO – sprawdzenie dotrzymywania standardów emisyjnych

Pytanie: Eksploatujemy na zakładzie kabinę lakierniczą. Została ona uwzględniona w pozwoleniu na wprowadzanie gazów i pyłów jako instalacja objęta standardem emisyjnym (instalacja do procesu powlekania i obróbki wykończeniowej pojazdów o zużyciu LZO 0,5 – 15 Mg/rok).
W decyzji nie zapisano wymogu prowadzenia  pomiarów ciągłych lub  okresowych. Organ OŚ zalecił jedynie wykonanie pomiarów jednorazowych w terminie 6 miesięcy od uprawomocnienia decyzji. Obowiązek ten spełniliśmy i przesłaliśmy wyniki do urzędu, wykazując że spełniamy standard emisyjny S1 bez pomocy jakichkolwiek urządzeń redukujących.
Czy w zaistniałej sytuacji jesteśmy zobowiązani do sprawdzania dotrzymania standardu emisyjnego?
Czy jesteśmy zobligowani do powtarzania co roku badań emisyjnych? czytaj więcej »

26-05-2011

Przywrócony chwilowo obowiązek ewidencji emisji do powietrza

Pytanie: Proszę o wyjaśnienie:

1) czy art. 287 ust. 1 pkt 1, który został skreślony w związku z ustawą z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji, został przywrócony w związku ze zmianą z dnia 3 grudnia 2010 r. (art. 60a), która wprowadza ponownie zmiany do ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji? W związku z czym, czy Zakłady mają obowiązek przesyłać informacje o korzystaniu ze środowiska w zakresie prowadzonej ewidencji dot. wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza, do WIOŚ i do Marszałka Woj. (obowiązek wynikający z art. 286 ust. 1 i ust 1b Poś)?

2) czy Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska może po 28 lutego wydawać zarządzenia pokontrolne zobowiązujące Zakłady, które nie przesłały raportu do Krajowej bazy KOBIZE do przesłania w/w raportu?

3) czy wprowadzona zmiana do ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska w art. 2 ust.1 po pkt 14a dodaje pkt 14b – obowiązuje? czytaj więcej »

23-05-2011

Czy w 2011 r. nadal można stosować plan obniżenia emisji LZO?

Pytanie: Czy w 2011 r. możliwe jest jeszcze stosowanie planu obniżenia emisji zgodnie z par. 38 rozporządzenia w sprawie standardów emisyjnych? czytaj więcej »

22-05-2011

Czy brykiet z makulatury jest biomasą?

Pytanie: Czy brykiet robiony z samej makulatury można uznać za biomasę? Przeglądałem ustawy, które podała Pani w http://eko-akademia.pl/2010/04/definicje-biomasy/ i prawdę mówiąc, nie widzę takiej możliwości, ale może coś przeoczyłem.

Drugie pytanie dotyczy samej definicji biomasy. W tym samym artykule powołuje się Pani na Rozp. MŚ z 20.12.2005 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji – Dz. U. Nr 260/2005 r., poz. 2181, ze zm. – § 5 ust. 7 i § 16 ust. 7 lit. a-e. Za biomasę uważa się „produkty składające się w całości lub w części z substancji roślinnych […] „. I właśnie o to „lub części” chciałem dopytać. czytaj więcej »

21-05-2011

Uciążliwa ferma trzody chlewnej

Pytanie: W budynkach wybudowanej w latach 70-tych, niszczejącej (dosłownie) od 15 lat Fermy Tuczu Trzody Chlewnej pozamiejscowy inwestor planuje hodować ponad 1000 sztuk trzody (to wersja dla naiwnych). Budynki znajdują się w centrum wsi (niecałe 50 metrów od zabudowań mieszkalnych i hydroforni – punktu poboru i uzdatniania wody). Nie przeprowadzono żadnych prac poza „reperacją posadzek i przegradzaniem pomieszczeń na boksy dla zwierząt”. Wszystko przez lata niszczało, a teraz wystarczyło pomalować i jest zgodnie z normami? Czy w świetle prawa naprawdę można rozpocząć opisaną działalność, bez odpowiednich pozwoleń, bez jakiegokolwiek sprawdzenia i odbioru przez odpowiednie służby stanu technicznego obiektów i instalacji? czytaj więcej »

17-05-2011

Dublowane ilości zbieranych odpadów w zbiorczych zestawieniach

Pytanie: Na odpady przewożone między zakładami tego samego posiadacza odpadów nie jest wymagana KPO. Czy jeśli odpad dojedzie do nas z innego naszego zakładu to mamy go ujmować na karcie ewidencji odpadu? Czy wtedy na zbiorczych zestawieniach danych o odpadach nie będzie zdublowana ilość przyjętego danego odpadu (przyjęto u nas i w naszym innym zakładzie)? czytaj więcej »

15-05-2011

Standardy emisyjne – nowe rozporządzenie

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 kwietnia 2011 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji czytaj więcej »

11-05-2011