Śmiało! Zadaj pytanie tu:


  • (Odpowiem na wybrane pytania)
lub wyślij emaila:
pytanie@eko-akademia.pl
(Odpowiem na wybrane pytania)
Dziękuję, pytanie zostało wysłane.
Postaram się odpowiedzieć możliwie najszybciej.

Emisja zorganizowana czy niezorganizowana

Instalacje do powlekania, do których stosuje się przepisy w sprawie standardów emisyjnych LZO, zawsze wymagają pozwolenia na wprowadzanie substancji do powietrza czytaj więcej »

21.10.2011

Pozwolenie na emisję LZO do powietrza z powlekania samolotów, statków i pociągów

W niektórych przypadkach nie trzeba dotrzymywać standardów emisyjnych lotnych związków organicznych (LZO), ale wówczas należy stosować tzw. warunek planu obniżenia emisji albo plan obniżenia emisji. czytaj więcej »

20.10.2011

Pozwolenia zintegrowane a dyrektywa IED

Pytanie: Jesteśmy dużym zakładem papierniczym. W związku z tym mam pytanie w kontekście wdrożenia nowej Dyrektywy IED. Czy restrykcyjne przepisy związane ze standartami emisyjnymi będą obowiązywać od 7 stycznia 2014 , czy od 1 stycznia 2016r.?
W kontekście nowej Dyrektywie IED wszystkie instalacje , które juz posiadają pozwolenie zintehrowane będą musiały mieć je dostosowane do wymogów Dyrektywy IED do 7 stycznia 2014 roku. Proszę o informacje jakie to mają być wymogi. czytaj więcej »

12.10.2011

Roczny bilans LZO – sprawdzenie dotrzymywania standardów emisyjnych

Pytanie: Eksploatujemy na zakładzie kabinę lakierniczą. Została ona uwzględniona w pozwoleniu na wprowadzanie gazów i pyłów jako instalacja objęta standardem emisyjnym (instalacja do procesu powlekania i obróbki wykończeniowej pojazdów o zużyciu LZO 0,5 – 15 Mg/rok).
W decyzji nie zapisano wymogu prowadzenia  pomiarów ciągłych lub  okresowych. Organ OŚ zalecił jedynie wykonanie pomiarów jednorazowych w terminie 6 miesięcy od uprawomocnienia decyzji. Obowiązek ten spełniliśmy i przesłaliśmy wyniki do urzędu, wykazując że spełniamy standard emisyjny S1 bez pomocy jakichkolwiek urządzeń redukujących.
Czy w zaistniałej sytuacji jesteśmy zobowiązani do sprawdzania dotrzymania standardu emisyjnego?
Czy jesteśmy zobligowani do powtarzania co roku badań emisyjnych? czytaj więcej »

26.05.2011

Czy w 2011 r. nadal można stosować plan obniżenia emisji LZO?

Pytanie: Czy w 2011 r. możliwe jest jeszcze stosowanie planu obniżenia emisji zgodnie z par. 38 rozporządzenia w sprawie standardów emisyjnych? czytaj więcej »

22.05.2011

Czy brykiet z makulatury jest biomasą?

Pytanie: Czy brykiet robiony z samej makulatury można uznać za biomasę? Przeglądałem ustawy, które podała Pani w http://eko-akademia.pl/2010/04/definicje-biomasy/ i prawdę mówiąc, nie widzę takiej możliwości, ale może coś przeoczyłem.

Drugie pytanie dotyczy samej definicji biomasy. W tym samym artykule powołuje się Pani na Rozp. MŚ z 20.12.2005 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji – Dz. U. Nr 260/2005 r., poz. 2181, ze zm. – § 5 ust. 7 i § 16 ust. 7 lit. a-e. Za biomasę uważa się „produkty składające się w całości lub w części z substancji roślinnych […] “. I właśnie o to “lub części” chciałem dopytać. czytaj więcej »

21.05.2011

Standardy emisyjne – nowe rozporządzenie

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 kwietnia 2011 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji czytaj więcej »

11.05.2011

Pozwolenia emisyjne nie wygasają, jeżeli nastąpiło przeniesienie praw i obowiązków

Pozwolenia, o których mowa w art. 181 ust.1 POŚ, uzyskane w związku z eksploatacją instalacji, tj.:

  • pozwolenie zintegrowane,
  • pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza,
  • pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi,
  • pozwolenie na wytwarzanie odpadów

nie wygasają, jeżeli na mocy art. 190 POŚ albo na mocy innych ustaw nastąpiło przeniesienie praw i obowiązków czytaj więcej »

21.03.2011

Przenoszenie decyzji związanych z korzystaniem ze środowiska

Pytanie: Które decyzje związane z korzystaniem ze środowiska mogą zostać przeniesione na następcę prawnego? Czy jest na ten temat jakieś uregulowanie? Znalazłam tylko szczątkowe informacje, iż może to być pozwolenie zintegrowane i pozwolenie wodnoprawne, ale zastanawiam się jeszcze nad koncesją na wydobywanie kopalin. czytaj więcej »

17.03.2011

Jaki jest termin składania do WIOŚ wyników pomiarów imisji?

Pytanie: Moje pytanie dotyczy kwestii związanej z terminem składania do WIOŚ wyników pomiarów imisji z automatycznej stacji pomiarowej. Czy ma to być raportowane co miesiąc, co pół roku czy raz na rok? czytaj więcej »

23.02.2011