Odpady komunalne – zmiana definicji
1 stycznia 2022 r. wchodzą w życie liczne zmiany ustaw 'odpadowych’, które wprowadza ustawa z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2151).
Jedną z nich jest zmieniona mocno w art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy o odpadach definicja odpadów komunalnych – zwróć wagę na zastąpienie ’charakter lub skład’ z dotychczasowej definicji przez ’charakter i skład’ w zmienionej definicji oraz wyłączenie m.in. odpadów budowlanych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o:
7) odpadach komunalnych – rozumie się przez to odpady powstające w gospodarstwach domowych
oraz odpady pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter i skład są podobne do odpadów z gospodarstw domowych,
w szczególności niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne i odpady selektywnie zebrane:a) z gospodarstw domowych, w tym papier i tektura, szkło, metale, tworzywa sztuczne, bioodpady, drewno, tekstylia, opakowania, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory oraz odpady wielkogabarytowe, w tym materace i meble, oraz
b) ze źródeł innych niż gospodarstwa domowe, jeżeli odpady te są podobne pod względem charakteru i składu do odpadów z gospodarstw domowych
– przy czym odpady komunalne nie obejmują odpadów z produkcji, rolnictwa, leśnictwa, rybołówstwa, zbiorników bezodpływowych, sieci kanalizacyjnej oraz z oczyszczalni ścieków, w tym osadów ściekowych, pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz odpadów budowlanych i rozbiórkowych;
niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne pozostają niesegregowanymi (zmieszanymi) odpadami komunalnymi, nawet jeżeli zostały poddane przetwarzaniu odpadów, ale przetwarzanie to nie zmieniło w sposób znaczący ich właściwości.
Wg art. 66 ust. 4 pkt 1 lit. a ustawy o odpadach wytwórca odpadów komunalnych nie musi prowadzić ich ewidencji. W związku z ww. zmianą definicji odpadów komunalnych od 1.01.2022 r. wymagana jest ewidencja odpadów budowlanych i rozbiórkowych, gdyż nie są to już odpady komunalne.
Jedynie, wg dodanego wyjątku w art. 66 ust. 4 pkt 1 lit. d ustawy o odpadach, ewidencji nie będą musieli prowadzić wytwórcy:
odpadów budowlanych i rozbiórkowych pochodzących z robót budowlanych prowadzonych przez osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami.
Podstawa prawna
[1] Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (UO2)
[2] Rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. poz. 10)
Tematy powiązane
Temat dnia | 4 komentarze »
Tagi: odpady komunalne
Dzięki za przypomnienie. Pozdrawiam.
Witam.
Ze zmiany ustawy wynika, że ścieki komunalne z bezodpływowych zbiorników utraciły status odpadu komunalnego. Czy w związku z tym należy je ewidencjonować w systemie BDO i wystawiać KPO przekazując je do miejskiej oczyszczalni ścieków?
Pozdrawiam
Zmiana definicji odpadów komunalnych nie wpływa na obowiązki dotyczące wywożenia ścieków ze zbiorników bezodpływowych.
Nadal bowiem obowiązuje art. 2 pkt 8 ustawy o odpadach:
'Art. 2. Przepisów ustawy nie stosuje się do:
8) ścieków’.
Natomiast zmiana definicji odpadów komunalnych, która m.in. stanowi, że:
'przy czym odpady komunalne nie obejmują odpadów z … zbiorników bezodpływowych, sieci kanalizacyjnej oraz z oczyszczalni ścieków, w tym osadów ściekowych’
powoduje, że od 1.01.2022 r. jako odpady komunalne nie mogą być zaliczone jakieś odpady związane ze ściekami (np. szlamy i osady z czyszczenia zbiorników i sieci, a także osady ściekowe z procesu oczyszczania).
Wygląda więc na to, że w katalogu odpadów 'martwe będą’:
20 03 04 Szlamy ze zbiorników bezodpływowych służących do gromadzenia nieczystości
20 03 06 Odpady ze studzienek kanalizacyjnych
Bardzo dziękuję za odpowiedź i wyjaśnienie.