Śmiało! Zadaj pytanie tu:

lub wyślij emaila:
pytanie@eko-akademia.pl
(Odpowiem na wybrane pytania)
Dziękuję, pytanie zostało wysłane.
Postaram się odpowiedzieć możliwie najszybciej.

Uciążliwe raporty do KOBiZE

Pytanie: Czy taka jednostka jak Dom Pomocy Społecznej, która posiada kotłownię na olej opałowy lekki oraz samochód do przewozu niepełnosprawnych mieszkańców, musi sporządzać roczny raport do KOBiZE? Aby wypełnić taki raport, trzeba przejść szkolenia lub zatrudnić kogoś z zewnątrz, kto potrafi, a są to koszty nie małe. Taka jednostka budżetowa jak dom pomocy powinna być zwolniona z takich raportów. Nie jesteśmy zakładem przemysłowym i nie emitujemy nic, co jest inne niż w normalnym gospodarstwie domowym. Myślę, że lepiej ten czas lub te pieniądze wydane na robienie raportu przeznaczyć dla mieszkańca domu pomocy. Sporządzamy raporty o korzystaniu ze środowiska to chyba wystarczy. [B.T.]

Odpowiedź: Dom Pomocy Społecznej zobowiązany jest do sporządzenia raportu do KOBiZE jako jednostka organizacyjna będąca podmiotem korzystającym z środowiska, gdyż jak przedstawiono w pytaniu wprowadza substancje do powietrza ze spalania paliwa w kotle i samochodzie.

Ten temat zgłaszany jest jako uciążliwość – PROJEKT „PRZEJRZYSTE PRAWO” – KONSULTACJE W TOKU

Podstawa prawna

[1] Ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (USZE)
[2] Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru formularza raportu oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji
[3] Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (POŚ)

Tematy powiązane

Raporty do KOBiZE za rok 2012
Raporty do KOBiZE przez małe podmioty
Do końca lutego raport do KOBiZE
Czy za brak raportu do KOBiZE są jakieś sankcje?
Najczęściej zadawane pytania do KOBiZE
Nominalna moc cieplna w raporcie do KOBiZE
Zgłoszenie małych kotłowni

Joanna Wilczyńska (17.09.2013)
Pytania i odpowiedzi | 7 komentarzy »
Tagi: , ,


komentarzy 7

“Uciążliwe raporty do KOBiZE”
 1. 1 wlo napisał(a) 18:14, 18.09.2013:

  Myślę, że w kontekście obowiązującego chociaż „odroczonego” prawa, warto się przygotować do przygotowywania tych raportów i ich wprowadzania do Krajowej bazy… Bo przecież opłaty za korzystanie ze środowiska będą (?) w przyszłości liczone na podstawie raportu rocznego właśnie ;-)
  Co to znaczy – nie małe koszty? Ile to jest nie mało? ;-)

 2. 2 Asia napisał(a) 11:04, 03.10.2013:

  emisji z samochodu do KOBiZE nie wykazuje się. czy mylę się?

 3. 3 Aneta napisał(a) 10:21, 24.10.2013:

  Samochodu jeżdżącego poza zakładem nie wykazuje się. Raport dotyczy tylko zakładu.
  Pkt. 12.4 poradnika dot. sporządzania raportu.

 4. 4 Joanna Wilczyńska napisał(a) 17:55, 16.01.2014:

  Zmiana odpowiedzi KOBiZE na pytanie: Czy podmiot posiadający wyłącznie środki transportu powinien założyć konto w Krajowej bazie?
  „… Mając to na względzie i biorąc pod uwagę nadrzędny charakter obowiązku sformułowanego w ustawie można przyjąć, że podmioty korzystające ze środowiska, które nie władają zakładem (np. eksploatują wyłącznie urządzenia, w tym środki transportu) powinny móc spełnić obowiązek sporządzenia raportu poprzez utworzenie konta w Krajowej bazie, za pośrednictwem którego raporty te będą wprowadzane do tej bazy.”
  Poradnik dotyczący sporządzenia i wprowadzenia raportu do Krajowej bazy za 2013 rok – na str. 18-19 opisuje możliwość wprowadzania raportu za 2013 r. tylko z urządzeń (w tym środków transportu) przez podmioty nieposiadające „zakładu” w rozumieniu POŚ.

 5. 5 Joanna Wilczyńska napisał(a) 23:14, 23.02.2014:

  KOBiZE informuje 20.02.2014 r.:
  „W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi wprowadzania raportów do Krajowej bazy po dniu 28 lutego 2014 r. informujemy, że po tym terminie będzie nadal istniała techniczna możliwość wprowadzania raportu do Krajowej bazy do KOBiZE na dotychczasowych zasadach. Ewentualne informacje udzielane Podmiotom przez firmy zajmujące się doradztwem w zakresie ochrony środowiska odnośnie zamknięcia przez KOBiZE Krajowej bazy z dniem 1 marca 2014 r. są bezpodstawne.”

 6. 6 Joanna Wilczyńska napisał(a) 16:38, 01.12.2016:

  Od 23.11.2016 r. roczny raport tzw. KOBiZE składa się zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 listopada 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w raporcie oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. poz. 1877).
  Teraz w Krajowej bazie jest jedno konto dla danego podmiotu dla wszystkich jego zakładów i dla emisji poza zakładem, z dostępem dla maksymalnie 10 użytkowników tego podmiotu.

 7. 7 Joanna Wilczyńska napisał(a) 20:54, 16.11.2022:

  Od 31.10.2022 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 26 października 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w raporcie oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. poz. 2217).
  Nie ma już ograniczenia do 10 użytkowników danego konta.
  Według przepisów przejściowych – zachowują ważność dotychczasowy identyfikator (login) i hasło dostępu do Krajowej bazy.


Skomentuj...