Śmiało! Zadaj pytanie tu:

lub wyślij emaila:
pytanie@eko-akademia.pl
(Odpowiem na wybrane pytania)
Dziękuję, pytanie zostało wysłane.
Postaram się odpowiedzieć możliwie najszybciej.

Kilka słów o kogeneracji

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wśród zjawisk stanowiących aktualnie największe zagrożenie dla środowiska naturalnego należy z pewnością wymienić nadmierną emisję dwutlenku węgla oraz wciąż rosnące zużycie paliw kopalnych – a więc naturalnych zasobów nieodnawialnych – do wytwarzania energii. Przez zdecydowaną większość podmiotów energia jest uzyskiwana w sposób tradycyjny, a więc na drodze dwóch rozłącznych procesów: procesu wytwarzania energii elektrycznej (w elektrowniach) oraz procesu wytwarzania energii cieplnej (w kotłach ciepłowniczych, a więc w ciepłowniach). W tradycyjnym procesie do uzyskania energii elektrycznej wykorzystuje się jedynie około 35% energii cieplnej z paliw kopalnych, zaś pozostałe 65% energii zostaje oddane do otoczenia. Ciepło, które jest oddawane do środowiska naturalnego sprawia, że wzrasta temperatura naturalnych elementów środowiska – np. rzek. W efekcie zarówno ciepło odpadowe, jak i zwiększona emisja dwutlenku węgla wywołują niebezpieczne zmiany w biosferze i atmosferze.

Problem tkwi przede wszystkim w tym, jaką metodę produkowania energii decydują się wybierać przedsiębiorstwa, instytucje, czy gospodarstwa rolne. Alternatywą dla tradycyjnego, rozłącznego procesu wytwarzania energii, jest kogeneracja. Ten sposób polega na połączeniu wyżej wspomnianych rozdzielnych procesów w jeden cykl termodynamiczny, który przebiega w jednym wspólnym układzie technologicznym. Około 65% energii cieplnej wydzielającej się podczas wytwarzania elektryczności (tzw. ciepło odpadowe, nie wykorzystywane dalej w tradycyjnym procesie) jest tutaj używane do produkowania ciepła. Można zatem bez potrzeby korzystania z osobnego kotła cieplnego ogrzewać wodę i pomieszczenia. Niewątpliwą korzyścią płynącą z efektywnej kogeneracji w oparciu o gaz ziemny jest przede wszystkim zmniejszony negatywny wpływ na środowisko: zredukowana emisja CO2 i innych zanieczyszczeń do atmosfery oraz mniej ciepła odpadowego odprowadzanego do otoczenia, co w efekcie chroni biosferę przed poważnym uszczerbkiem.

Jednak kogeneracja to nie tylko możliwość przyczynienia się do ochrony środowiska. Po dokonaniu odpowiednich planów i obliczeń pozwala także na spore oszczędności ekonomiczne. Dzięki obecnym przepisom każda firma czy organizacja – po wypełnieniu formalności – może mieć swój własny układ kogeneracyjny, co zapewnia jej właścicielom energetyczne bezpieczeństwo i niezależność w razie awarii sieci zewnętrznych.

W Polsce jedną z najważniejszych firm zajmujących się wytwarzaniem i serwisowaniem urządzeń kogeneracyjnych jest KWE – Technika Energetyczna Sp. z o.o. – na stronie można znaleźć szczegółowe informacje zarówno o samych procesach oraz korzyściach płynących ze stosowania kogeneracji, jak i o odpowiednich urządzeniach, instalacjach i technologiach.
Natomiast osoby zainteresowane techniczną stroną kogeneracji mogą przeczytać na stronie KWE o tym, w jaki sposób i w jakich warunkach powstają instalacje kogeneracyjne.

Joanna Wilczyńska (21.05.2013)
Temat dnia | 1 Komentarz »
Tagi: ,


Jeden komentarz

“Kilka słów o kogeneracji”
  1. 1 GS Energia napisał(a) 09:06, 17.07.2014:

    Warto dodać, że coraz częściej współczesne systemy kogeneracyjne wykorzystują odnawialne źródła energii do zwiększenia efektywności energetycznej. Może to być biomasa, energia geotermalna, a nawet skoncentrowana energia słoneczna.


Skomentuj...