Wygaśnięcie pozwolenia
Pytanie: Jak należy odczytywać zapis art. 193 ust. 4 ustawy – Prawo ochrony środowiska w brzmieniu: „Decyzji stwierdzającej wygaśnięcie pozwolenia nie wydaje się, jeżeli prowadzący instalację uzyska nowe pozwolenie.”?
Czy w trakcie obowiązywania pozwolenia na wprowadzanie do środowiska substancji lub energii, można wydać nowe pozwolenie i uznać jednocześnie, że poprzednia decyzja wygasła
z mocy prawa? [G.L.]
Odpowiedź: Uważam, że w uzasadnieniu do nowego pozwolenia można zamieścić informację np. taką:
Poprzednia decyzja xxx wygasa z mocy prawa, na podstawie art. 193 ust. 1 pkt 2 Prawa ochrony środowiska, z dniem w którym nowa decyzja stanie się ostateczna, gdyż poprzednie pozwolenie stanie się bezprzedmiotowe w związku z wydaniem nowego. Ze względu na art. 193 ust. 4 Prawa ochrony środowiska decyzji stwierdzającej wygaśnięcie poprzedniego pozwolenia nie wydaje się, gdyż prowadzący instalację uzyskał nowe pozwolenie.
Będzie to wtedy dla podmiotu jasna informacja co do starego pozwolenia.
Nadmieniam, że w projekcie czyszczącej do POŚ przewidziano zmianę art. 193 tak, że będzie wymagana decyzja o wygaszeniu pozwolenia w przypadku uzyskania nowego, ale nie będzie wymagana decyzja o wygaszeniu pozwolenia, gdy minął czas jego obowiązywania – wtedy pozwolenie wygaśnie wprost z mocy prawa.
Podstawa prawna
[1] Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (POŚ) – Dz. U. Nr 25/2008 r., poz. 150, ze zm.
Tematy powiązane
Wygaśnięcie decyzji
Wygaszenie starego pozwolenia na wytwarzanie odpadów
Czy musi być wygaszone pozwolenie zintegrowane wydane przed sprzedażą instalacji?
Wielkie zmiany POŚ
Pytania i odpowiedzi | Skomentuj »
Tagi: pozwolenie, wygaszenie
Skomentuj...