Śmiało! Zadaj pytanie tu:

lub wyślij emaila:
pytanie@eko-akademia.pl
(Odpowiem na wybrane pytania)
Dziękuję, pytanie zostało wysłane.
Postaram się odpowiedzieć możliwie najszybciej.

Czy za brak raportu do KOBiZE są jakieś sankcje?

Pytanie: Wiem, że trzeba zrobić raport do końca lutego 2011 do KOBiZE. Ponieważ jest to tak krótki termin, bo przecież do końca stycznia trzeba zrobić opłaty środowiskowe, potem do 14 lutego są sprawozdania ze stacji demontażu pojazdów, do 15 marca są zbiorcze zestawienia o odpadach i sporo jeszcze innych sprawozdań. Istnieje więc panika, że z braku czasu nie zdąży się z wysłaniem raportu do KOBiZE. Czy z tego tytułu grożą jakieś sankcje karne? czytaj więcej »

30.01.2011

Raport do KOBiZE – zamieszanie ze wskaźnikami emisji dla „małych kotłów” do 5 MW

Wczoraj i dzisiaj, na portalu KOBiZE w zakładce Aktualności podano następujące informacje dotyczące wskaźników emisji dla tzw. „małych kotłów” do 5 MW czytaj więcej »

27.01.2011

Azbest – nowe rozporządzenie

Od 26 stycznia 2011 r. obowiązuje nowe rozporządzenie [1], które po raz pierwszy narzuca szczególne wymagania dla:
– dróg utwardzonych odpadami zawierającymi azbest ,
– rur azbestowo-cementowych
i elementów wyłączonych z użytkowania instalacji ciepłowniczych, wodociągowych, kanalizacyjnych i elektroenergetycznych podziemnych zawierających rury azbestowo-cementowe. czytaj więcej »

26.01.2011

Jak wypełnić raport do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji?

Pytanie: Jak wypełnić raport do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancjach? czytaj więcej »

26.01.2011

Obecnie tzw. „małe” podmioty nie muszą składać raportu do KOBiZE, ale mogą

KOBiZE wyjaśnia (21.01.2011 r.), że: czytaj więcej »

24.01.2011

Czy wytwórca odpadów świadczący usługi remontowe na terenie całego kraju powinien sporządzać jedną KEO?

Pytanie:

1. Czy wytwórca odpadów świadczący usługi remontowe na terenie całego kraju powinien sporządzać jedną KEO dla danego rodzaju odpadów, niezależnie od miejsca ich wytworzenia? (tak rozumiem pkt 1 objaśnień do KEO – zał. 1 – Dz.U.10.249.1673)?
2. Jeśli tak, do którego marszałka województwa należy skierować „Zbiorcze zestawienie…” za 2011 rok? Czy do tego, który wydał decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami? czytaj więcej »

24.01.2011

Czy można spalać trociny z produkcji mebli?

Pytanie: Czy zakład produkujący meble może legalnie zagospodarowywać trociny powstałe z obróbki płyty wiórowej surowej i okleinowanej oraz płyty typu MDF zebrane w silosie przez instalację odpylającą spalając je następnie w kotle przystosowanym do spalania odpadów drzewnych? Cała instalacja powiązana jest technologicznie. Jeśli tak, to czy potrzebna jest wówczas decyzja na odzysk odpadów? Jeśli nie, to jak należy zagospodarować powstałe trociny? Problem ten jak myślę dotyczy wielu zakładów branży meblarskiej. czytaj więcej »

21.01.2011

Jaki należy nadać ściekom kod przy naliczaniu opłat za wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi?

Pytanie: Jaki należy nadać kod, przy naliczaniu opłat za wprowadzanie ścieków, ściekom z budynku mieszkalnego zakładowego odprowadzanym na oczyszczalnię zakładową razem ze ściekami przemysłowymi (wspólną kanalizacją ściekową)? czytaj więcej »

16.01.2011

Spalanie paliw w silnikach a przepisy o ochronie środowiska

Spalanie paliw w silnikach to proces spalania paliw w celu wytworzenia wyłącznie energii czytaj więcej »

16.01.2011

Czy siedziba firmy powinna rejestrować się w KOBiZE ze względu na posiadane pojazdy?

Pytanie: Jesteśmy oddziałem pewnej firmy i mamy instalację, która wprowadza gazy i pyły do powietrza. Mamy pozwolenie zintegrowane. Co roku ponosimy z tego tytułu opłaty za korzystanie ze środowiska. Zarejestrowaliśmy się więc w KOBiZE. Czy nasza siedziba, która mieści się w innym województwie i odprowadza opłaty tylko za spalanie paliw w silnikach spalinowych (na nią zarejestrowane są wszystkie pojazdy) powinna też zarejestrować się w KOBiZE? czytaj więcej »

15.01.2011