Pomoc de minimis zamiast opłaty produktowej za opakowania
Od 2014 r. obowiązywać będzie przepis wprowadzony przez nową ustawę o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (UGOPAK), który zwalnia z obowiązków dotyczących przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach w przypadku opakowań do 1 Mg/rok, ale za to zobowiązuje do złożenia marszałkowi województwa do 15 marca wymagane zaświadczenia/oświadczenia/informacje/dokumenty związane z pomocą de minimis. Okaże się, czy będzie łatwiej, gdyż wg art. 6 i 7 UGOPAK:
Art. 6
3. Przepisów ustawy w zakresie uzyskania wymaganych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, w tym dotyczących opłaty produktowej, oraz dokumentów potwierdzających recykling lub inny niż recykling proces odzysku odpadów opakowaniowych, eksport odpadów opakowaniowych i wewnątrzwspólnotową dostawę odpadów opakowaniowych nie stosuje się do przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach, którzy w danym roku kalendarzowym wprowadzili do obrotu produkty w opakowaniach o łącznej masie opakowań nieprzekraczającej 1 Mg, z zastrzeżeniem art. 7 ust. 1.
Art. 7. 1. W zakresie, w jakim przepisy ustawy dotyczące opłaty produktowej nie mają zastosowania do przedsiębiorców, o których mowa w art. 6 ust. 3, stanowi to pomoc de minimis: (…)
2. Wartość pomocy de minimis odpowiada wartości zwolnienia z opłaty produktowej, obliczanej z zastosowaniem maksymalnej stawki opłaty produktowej dla opakowań, o której mowa w art. 35 ust. 1 (4,50 zł/kg).
3. Przedsiębiorcy, o których mowa w art. 6 ust. 3, składają marszałkowi województwa, w terminie do dnia 15 marca każdego roku:
1) zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis w zakresie, o którym mowa w art. 37 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej;
2) informacje, których zakres został określony w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, a w przypadku przedsiębiorców, do których nie stosuje się przepisów o rachunkowości, także inne dokumenty pozwalające ocenić sytuację finansową przedsiębiorcy w okresie 3 ostatnich lat obrotowych.
4. Zaświadczenia lub oświadczenie, o których mowa w ust. 3 pkt 1, oraz informacje i dokumenty, o których mowa w ust. 3 pkt 2, mogą być przekazywane za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
Podstawa prawna
[1] Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (UGOPAK) – Dz. U. z 2013 r. poz. 888
[2] Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej – Dz. U. Nr 59/2007 r., poz. 404, ze zm.
[3] Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis – Dz. U. Nr 53/2010 r., poz. 311, ze zm.
Tematy powiązane
UGOPAK pozwala rozliczyć w 2014 r. nadwyżki z 2013 r.
Nadwyżki za rok 2013 już nie uwzględnisz
Nowości | Skomentuj »
Tagi: odpady, opakowania, opłata produktowa, pomoc de minimis, UGOPAK
Skomentuj...