Raport do KOBiZE – zamieszanie ze wskaźnikami emisji dla „małych kotłów” do 5 MW
Wczoraj i dzisiaj, na portalu KOBiZE w zakładce Aktualności podano następujące informacje dotyczące wskaźników emisji dla tzw. „małych kotłów” do 5 MW:
>> Wyjaśnienia
W związku z pytaniami dotyczącymi sprawozdawczości „małych” podmiotów uprzejmie informujemy, że w przypadku przekazywania do KOBiZE raportu w uproszczony sposób, na wypełnionym formularzu dla „małych” podmiotów w formacie Excel, dane zawarte w formularzu powinny być zbieżne z wykazami opłatowymi przekazywanymi do odpowiednich Urzędów Marszałkowskich.
W związku z tym, w zakresie stosowania wskaźników z opracowania znajdującego się w zakładce Instrukcje/poradniki Wskaźniki emisji zanieczyszczeń z energetycznego spalania paliw dla kotłów do 5 MWt:
- jeżeli w wykazie opłatowym opłaty dla kotłów do 5 MW zostały wyliczone w oparciu o ilość zużytego paliwa i jednostkowe stawki opłat (zryczałtowany sposób ustalenia wielkości opłat), w uproszczonym formularzu należy wypełnić zakładkę „Małe kotły” i nie podawać emisji z tych kotłów w zakładce „Emisja z instalacji”,
- w przypadku, jeżeli do wykazów opłatowych emisje z małych kotłów podane są w oparciu o stosowane w zakładzie wskaźniki, w formularzu w zakładce „Emisja z instalacji” należy podać te same wielkości emisji.
Natomiast podmioty, które zarejestrowały się do bazy i będą wprowadzać raporty do Krajowej bazy, emisję dla „małych” kotłów mogą podawać zgodnie ze stosowanymi do tej pory wskaźnikami, natomiast jeżeli nie stosowały wskaźników tylko rozliczały się z emisji z tych kotłów w zryczałtowany sposób, mogą wykorzystać opracowanie Wskaźniki emisji zanieczyszczeń z energetycznego spalania paliw dla kotłów do 5 MWt. <<
>> Korekta wskaźników emisji dla małych kotłów spalania paliw
W związku z pomyłką w zakresie wskaźnika emisji dla CO2 i SO2 przy spalaniu gazu ziemnego w opracowaniu Wskaźniki emisji zanieczyszczeń z energetycznego spalania paliw dla kotłów do 5 MWt uprzejmie informujemy, że wskaźnik został skorygowany i w dniu 26 stycznia 2011 r. w zakładce Instrukcje/poradniki zostało zamieszczone poprawione opracowanie. Za zaistniałą sytuację serdecznie przepraszamy. <<
Podstawa prawna
[1] Ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (USZE) – Dz. U. Nr 130/2009 r., poz. 1070, ze zm. – art. 7, 59
[2] Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru formularza raportu oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji – Dz. U. Nr 3/2011 r., poz. 4
Tematy powiązane
Kiedy złożyć pierwszy raport do KOBiZE?
Czy dla każdej lokalizacji trzeba założyć osobne konto w Krajowej bazie i sporządzić osobne raporty do KOBiZE?
Czy siedziba firmy powinna rejestrować się w KOBiZE ze względu na posiadane pojazdy?
Obecnie tzw. “małe” podmioty nie muszą składać raportu do KOBiZE, ale mogą
Jak wypełnić raport do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancjach?
Nominalna moc cieplna w przepisach o ochronie środowiska
Temat dnia | 2 komentarze »
Tagi: baza, cieplarniane, emisja, gazy, KOBiZE, kotły, małe, raport, wskaźniki
Od 23.11.2016 r. roczny raport tzw. KOBiZE składa się zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 listopada 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w raporcie oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. poz. 1877).
Teraz w Krajowej bazie jest jedno konto dla danego podmiotu dla wszystkich jego zakładów i dla emisji poza zakładem, z dostępem dla maksymalnie 10 użytkowników tego podmiotu.
Od 31.10.2022 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 26 października 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w raporcie oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. poz. 2217).
Nie ma już ograniczenia do 10 użytkowników danego konta.
Według przepisów przejściowych – zachowują ważność dotychczasowy identyfikator (login) i hasło dostępu do Krajowej bazy.