Śmiało! Zadaj pytanie tu:

lub wyślij emaila:
pytanie@eko-akademia.pl
(Odpowiem na wybrane pytania)
Dziękuję, pytanie zostało wysłane.
Postaram się odpowiedzieć możliwie najszybciej.

SO2 + NOx – projekt nowej ustawy

Wkrótce emisja SO2 i NOx będzie też objęta systemem handlu uprawnieniami do emisji. Ukazał się projekt ustawy długo przygotowywany w Ministerstwie Środowiska. Do konsultacji społecznej podana została właśnie kolejna, nowa wersja projektu.

Od 2005 r. w polskim prawie funkcjonuje wspólnotowy system handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (CO2) i to właśnie na nim wzorowano się przy przygotowywaniu zupełnie nowej ustawy dla dwutlenku siarki (SO2) i tlenków azotu (NOx). Podstawową różnicą pomiędzy ustawami jest to, że Unia Europejska wymusza na krajach członkowskich jedynie handel gazami cieplarnianymi. Nowy system handlu emisjami SO2 i NOx będzie zatem systemem jedynie krajowym. Po co więc taki system? Trzeba pamiętać, że Unia określa limity emisji (pułapy) dotyczące różnych substancji (w tym SO2 i NOx), które stopniowo obniżane. Handel jest więc zatem pomysłem Ministerstwa na obniżenie emisji w skali kraju.

Ustawa dotyczyć będzie jedynie dużych źródeł spalania (kocioł energetyczny, kocioł ciepłowniczy lub turbina gazowa) o mocy cieplnej co najmniej 50 MW (w paliwie). Rozliczanie emisji SO2 i NOx (podobnie jak CO2) będzie w rocznym raporcie, a wcześniej trzeba będzie przesyłać raporty miesięczne. Wielkość emisji będzie podawana na podstawie bezpośrednich pomiarów (inaczej niż dla CO2).

System z pewnością pomoże ograniczyć emisję i nie przekraczać pułapów określonych dla Polski przez UE, ale niestety narzuca kolejne obowiązki na podmioty posiadające duże źródła spalania. Wymagane będą nowe sprawozdania, a „papierologia” i prawo ochrony środowiska znów się rozrośnie.

Projekt ustawy o systemie bilansowania i rozliczania wielkości emisji dwutlenku siarki (SO2) i tlenków azotu (NOX) dla dużych źródeł spalania został zamieszczony na stronach Ministerstwa Środowiska. Uwagi można składać do 01.03.2010 na adres: stanislaw.kaminski@mos.gov.pl.

Informacja na stronie ministerstwa.

Powiązany temat:

CO2 – projekt nowej ustawy

Joanna Wilczyńska (12.02.2010)
Nowości | 2 komentarze »
Tagi: , , , , , , , , ,


komentarze 2

“SO2 + NOx – projekt nowej ustawy”
  1. 1 Joanna Wilczyńska napisał(a) 14:52, 02.08.2011:

    Projekt (z 18.03.2011 r.) ustawy o systemie bilansowania i rozliczania wielkości emisji dwutlenku siarki (SO2) i tlenków azotu (NOx) dla dużych źródeł spalania – przyjęty przez Radę Ministrów.
    Informacje MŚ – „Mniej dwutlenku siarki i tlenków azotu w powietrzu

  2. 2 Joanna Wilczyńska napisał(a) 15:37, 07.09.2011:

    Druk sejmowy nr 4640 – Rządowy projekt (z 30.08.2011 r.) ustawy o systemie bilansowania i rozliczania wielkości emisji dwutlenku siarki (SO2) i tlenków azotu (NOx) dla dużych źródeł spalania


Skomentuj...