Śmiało! Zadaj pytanie tu:


  • (Odpowiem na wybrane pytania)
lub wyślij emaila:
pytanie@eko-akademia.pl
(Odpowiem na wybrane pytania)
Dziękuję, pytanie zostało wysłane.
Postaram się odpowiedzieć możliwie najszybciej.

Zużyty sprzęt elektryczny

Pytanie: Firma zajmuje się usługami m.in. spawaniem konstrukcji stalowych. Posiada decyzję na wytwarzanie odpadów, nie posiada decyzji na odzysk odpadów. W czasie długoletniej eksploatacji zepsuła się jedna ze spawarek. Czy firma może dokonać we własnym zakresie „rozbiór” spawarki, a powstałe z rozbioru odpady (m.in. złom kolorowy, tworzywa sztuczne itp.) oddać uprawnionym odbiorcom. Czy jednak całość sprzętu trzeba oddać uprawnionemu odbiorcy jako zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Czy rozbiór spawarki trzeba traktować już jako odzysk? [A.K.]

Odpowiedź: Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nie można samemu „rozbierać”, lecz należy przekazać uprawnionemu odbiorcy wpisanemu do rejestru GIOŚ, gdyż wg USEE:

Art. 29
2. Wprowadzający sprzęt inny niż przeznaczony dla gospodarstw domowych i użytkownik tego sprzętu są obowiązani przekazywać zużyty sprzęt do zbierającego zużyty sprzęt lub zakładu przetwarzania, wpisanych do rejestru, o którym mowa w art. 6.

Art. 35. Użytkownik sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych jest obowiązany do oddania zużytego sprzętu zbierającemu zużyty sprzęt.

Rozbiórkę zużytego sprzętu należy traktować już jako odzysk – wg załącznika nr 5 do UO:

R15 Przetwarzanie odpadów, w celu ich przygotowania do odzysku, w tym do recyklingu

Podstawa prawna

[1] Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (USEE) – Dz. U. Nr 180/2005 r., poz. 1495, ze zm.
[2] Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (UO) – Dz. U. Nr 185/2010 r., poz. 1243, ze zm.

Tematy powiązane

Kiedy urządzenie jest “sprzętem” elektrycznym albo elektronicznym?
Świetlówki oddane do sklepu

Joanna Wilczyńska (17-06-2012)
Pytania i odpowiedzi | 1 Komentarz »
Tagi: , ,


Jeden komentarz

“Zużyty sprzęt elektryczny”
  1. 1 Sylwia napisał(a) 07:51, Marzec 2nd, 2016:

    Witam, jesteśmy firmą zbierającą, odbierającą oraz wytwarzającą odpady ZSEiE. które z tych odpadów należy ująć w sprawozdaniu półrocznym do GIOŚ?


Skomentuj...