Śmiało! Zadaj pytanie tu:


  • (Odpowiem na wybrane pytania)
lub wyślij emaila:
pytanie@eko-akademia.pl
(Odpowiem na wybrane pytania)
Dziękuję, pytanie zostało wysłane.
Postaram się odpowiedzieć możliwie najszybciej.

Przeniesienie pozwolenia wodnoprawnego

Przeniesienie pozwolenia wodnoprawnego na rzecz innego podmiotu jest już możliwe dzięki obowiązującemu od 20.09.2018 r. dodanemu art. 411a do Prawa wodnego czytaj więcej »

07-10-2018

Zmiana prowadzącego instalację

Pytanie: Firma złożyła wniosek o zmianę prowadzącego instalację na podstawie art. 189 POŚ w pozwoleniu na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza. W 2009 r. Starosta wydał pozwolenie na emisję do powietrza na „pierwszego” prowadzącego instalację. W 2016 r. nieruchomość wraz z instalacją powodującą emisję została kupiona przez kolejnego nabywcę, który to z kolei wynajął obiekty jeszcze innej firmie, która to właśnie złożyła wniosek o zmianę pozwolenia w zakresie prowadzącego instalację. Czy mimo, że drugi nabywca, który zakupił instalację w 2016 r., nie występował z wnioskiem o zmianę na podstawie art. 189 POŚ, to można wydać zmianę pozwolenia obecnie wynajmującemu nieruchomość? czytaj więcej »

04-12-2016

CO2 – sumowanie mocy

Pytanie: Spółka A posiada instalację spalania paliw (ciepłownia ) o mocy zainstalowanej powyżej 20 MW i instalacje technologiczne, w których spalany jest gaz o zainstalowanej mocy poniżej 20 MW.  W tej sytuacji, zgodnie z przepisami we wspólnotowym systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2, moce zainstalowane były sumowane. Obecnie ze spółki A została wyodrębniona spółka B, która dzierżawi (na mocy umowy dzierżawy) od spółki A ciepłownię wraz terenem na którym funkcjonuje ciepłownia. Na spółkę B zostały przeniesione prawa i obowiązki w całości tj. również obejmujące instalacje technologiczne. wynikające z zezwolenia na udział w systemie.

Jednak w spółce A pozostała instalacja technologiczna o mocy zainstalowanej poniżęj 20MW  i przestała spełniać przesłanki objęcia systemem. Ale spółki A i B posiadają ten sam adres, więc czy w tym przypadku obowiązuje zasada sumowania mocy zainstalowanej. Jeżeli tak to jakie obowiązki wynikające z ustawy o handlu emisjami w zakresie zezwoleń ciążą na spółce A i B? Czy przeniesienie praw i obowiązków  na spółkę B w całości jest prawidłowe, skoro instalacje technologiczne pozostały w spółce A? czytaj więcej »

20-04-2012

Czy na wydzieloną spółkę przechodzą decyzje z zakresu OŚ?

Pytanie: Ze spółki “X” wydzieliła się spółka “córka” zgodnie z kodeksem spółek handlowych. Spółka “matka” posiadała decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami niebezpiecznymi oraz pozwolenie na emisje gazów i pyłów do powietrza z malarni. Czy na nowo powstałą spółkę przechodzą te decyzje z “automatu”, czy jest konieczność uzyskania nowych decyzji? czytaj więcej »

28-05-2011

Pozwolenia emisyjne nie wygasają, jeżeli nastąpiło przeniesienie praw i obowiązków

Pozwolenia, o których mowa w art. 181 ust.1 POŚ, uzyskane w związku z eksploatacją instalacji, tj.:

  • pozwolenie zintegrowane,
  • pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza,
  • pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi,
  • pozwolenie na wytwarzanie odpadów

nie wygasają, jeżeli na mocy art. 190 POŚ albo na mocy innych ustaw nastąpiło przeniesienie praw i obowiązków czytaj więcej »

21-03-2011

Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach znowu można przenosić na inny podmiot

Od 20 lipca 2010 r. [2] przywrócono możliwość przenoszenia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (jaką kiedyś dawał art. 56b POŚ), poprzez dodanie art. 72a do UOOŚ: czytaj więcej »

18-07-2010