Śmiało! Zadaj pytanie tu:


  • (Odpowiem na wybrane pytania)
lub wyślij emaila:
pytanie@eko-akademia.pl
(Odpowiem na wybrane pytania)
Dziękuję, pytanie zostało wysłane.
Postaram się odpowiedzieć możliwie najszybciej.

Nowe Prawo wodne – spis treści

Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne czytaj więcej »

23-08-2017

Szczególne korzystanie z wód

Pytanie: Proszę o rozjaśnienie tematu dotyczącego pozwoleń wodnoprawnych. Czy wszystkie przedsiębiorstwa muszą mieć pozwolenie wodnoprawne? czytaj więcej »

01-06-2014

Zwolnienia z opłat za korzystanie ze środowiska

Od 2013 r. obowiązują nie półroczne lecz roczne opłaty za korzystanie ze środowiska, o których mowa w art. 273 ust. 1 POŚ czytaj więcej »

15-03-2014

Woda z własnej studni

Pytanie: Czyją własność stanowi woda w studni na prywatnej działce? Na chłopski rozum oczywiście właściciela. Czy to znaczy, że tej wody mogę wydobywać ile chcę? czytaj więcej »

01-07-2013

Kiedy pozwolenie wodnoprawne

Pytanie: Firma planuje budowę biogazowni rolniczej o mocy 499 kW. W jakim przypadku będzie musiała się starać o uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Zakłada się, że podczas funkcjonowania nie powstaną ścieki technologiczne. Powstaną natomiast ścieki socjalno- bytowe, jednak nie więcej niż 200 m3 rocznie, oraz ścieki opadowe i roztopowe. Na obecnym etapie nie zdecydowano jeszcze czy biogazownia zostanie podłączona do miejskiej sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i deszczowej. czytaj więcej »

18-09-2012

Za co opłaty środowiskowe i wykazy

Pytanie: Czy wykazuję w zbiorczym zestawieniu o korzystaniu ze środowiska:
1. wielkość pobranej wody z miejskiego wodociągu oraz odprowadzanych ścieków bytowych do kanalizacji w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej oraz wielkość emisji z kotła grzewczego na gaz ziemny wysokometanowy z sieci gazowniczej,
2. odpadów niebezpiecznych z działalności gospodarczej przekazywanych na składowisko i do recyklingu firmie posiadającej zezwolenie na prowadzenie tego typu działalności? czytaj więcej »

29-01-2012

Pobór wody podziemnej na podstawie koncesji czy pozwolenia wodnoprawnego?

Od 2012 r. obowiązuje nowe Prawo geologiczne i górnicze (PGG2). Woda podziemna ex lege tj. z mocy tej ustawy jest kopaliną jako woda lecznicza, termalna lub solanka niezależnie od miejscowości, w jakiej występuje, jeżeli posiada cechy określone w art. 5 PGG2 czytaj więcej »

31-10-2011

Wysokość stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2012

Na 2012 rok stawki opłat za składowanie odpadów, a także za emisję do powietrza, ścieki i pobór wody będę wg dotychczasowych zasad, podniesione będą o 2,6 % (tzw. wskaźnik inflacji) i określone będą w obwieszczeniu, które zostanie ogłoszone w Monitorze Polskim. czytaj więcej »

09-09-2011

Przepisy … i co po nich

Przepisy, przepisy, przepisy, dużo przepisów.

Woda, woda, woda, duża woda.

Straty, straty, straty, sporo strat i tragedii.

13 lat minęło od poprzedniej powodzi w 1997 r.

I co nam z  tych przepisów …

20-05-2010

Kiedy za deszczówkę nie są wymagane opłaty?

Gdy nasza deszczówka nie jest ściekiem albo gdy wprowadzamy ją do obcej kanalizacji, to żadne opłaty za nią (wynikające z przepisów POŚ) nie powinny być egzekwowane przez WIOŚ oraz marszałka województwa. Jedyną w takim przypadku opłatą może być ta wymagana przez odbiorcę naszej deszczówki (PWiK, sąsiedni zakład).

czytaj więcej »

02-03-2010