Śmiało! Zadaj pytanie tu:


  • (Odpowiem na wybrane pytania)
lub wyślij emaila:
pytanie@eko-akademia.pl
(Odpowiem na wybrane pytania)
Dziękuję, pytanie zostało wysłane.
Postaram się odpowiedzieć możliwie najszybciej.

Raporty do KOBiZE za 2013 r. o emisji też spoza zakładu

Do końca lutego każdego roku podmiot korzystający ze środowiska musi sporządzić i wprowadzić do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji roczny raport do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). czytaj więcej »

16-01-2014

Ewidencja emisji do powietrza

Pytanie: Proszę o wyjaśnienie kwestii obowiązku prowadzenia ewidencji, skąd wynika że po 31.12.12 ona już nie będzie wymagana przez ustawę? czytaj więcej »

08-11-2012

Pozwolenie a pył PM2,5

Dyrektywa CAFE, wprowadzająca m.in. normy dla pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu, została wdrożona do POŚ przez ustawę [2] nowelizującą (tzw. czyszczącą albo zmieniającą). Zmiany te wprowadzone do POŚ w większości obowiązują od 28.05.2012 r. czytaj więcej »

18-09-2012

Sprawozdanie PRTR do KRUiTZ

Do 31 marca należy przekazać do WIOŚ roczne sprawozdanie PRTR do Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (KRUiTZ). czytaj więcej »

11-03-2012

Do końca lutego raport do KOBiZE

Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) prowadzi m.in. Krajową bazę o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji (Krajowa baza). Zgodnie z art. 7 ust. 1 USZE:

Podmiot korzystający ze środowiska sporządza i wprowadza do Krajowej bazy, w terminie do końca lutego każdego roku, raport zawierający informacje wskazane w art. 6 ust. 2 pkt 1—5, dotyczące poprzedniego roku kalendarzowego.

czytaj więcej »

11-02-2012

Emisje do powietrza – sprawozdawczość podmiotów

„Wybrane obowiązki sprawozdawcze wynikające z przepisów prawa międzynarodowego, unijnego oraz krajowego w zakresie ochrony powietrza” – to zamieszczone 20.12.2011 r. na stronie KOBiZE bardzo pomocne opracowanie dla podmiotów. czytaj więcej »

15-01-2012

Jeden czy dwa zakłady?

Pytanie: Jesli zaklad ( na wsi ), który powstał w wyniku połączenia trzech zakładów o tym samym profilu produkcji, przedzielony jest drogą gminną (jest jeden podmiot i adres zakladu) czy rozpatrujac wniosek o pozwolenie powietrzne organ potraktować moze taki zaklad jako jeden czy dwa ?? czytaj więcej »

14-12-2011

Skumulowane oddziaływanie w raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko

Pytanie: Czy raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko powinien zawierać ocenę skumulowanego oddziaływania na jakość powietrza emisji z planowanego przedsięwzięcia oraz istniejących w sąsiedztwie zakładu/ów, nienależących do inwestora? czytaj więcej »

15-08-2011

Opłata za korzystanie ze środowiska za emisję CO2

Pytanie: Mam pytanie dotyczące opłat za korzystanie ze środowiska. Chodzi o spalanie biogazu oraz emisję CO2. Do tej pory płaciliśmy za tlenki azotu. Nie płaciliśmy za CO2. W Ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. nr 130) wymieniono gazy cieplarniane a jednym z nich jest CO2. W cenniku do opłat za korzystanie ze środowiska została przedstawiona stawka za CO2. Z tego co mi wiadomo w wyniku spalania jednym z produktów końcowych jest CO2. Stąd moje pytanie.
1. Czy oczyszczalnie ścieków wykazują lub powinny wykazywać  ilość emitowanego CO2.
2. Na jakiej podstawie lub w jaki sposób ustalić  ilość emitowanego CO2 na oczyszczalni ścieków? czytaj więcej »

03-07-2011

Przywrócony chwilowo obowiązek ewidencji emisji do powietrza

Pytanie: Proszę o wyjaśnienie:

1) czy art. 287 ust. 1 pkt 1, który został skreślony w związku z ustawą z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji, został przywrócony w związku ze zmianą z dnia 3 grudnia 2010 r. (art. 60a), która wprowadza ponownie zmiany do ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji? W związku z czym, czy Zakłady mają obowiązek przesyłać informacje o korzystaniu ze środowiska w zakresie prowadzonej ewidencji dot. wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza, do WIOŚ i do Marszałka Woj. (obowiązek wynikający z art. 286 ust. 1 i ust 1b Poś)?

2) czy Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska może po 28 lutego wydawać zarządzenia pokontrolne zobowiązujące Zakłady, które nie przesłały raportu do Krajowej bazy KOBIZE do przesłania w/w raportu?

3) czy wprowadzona zmiana do ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska w art. 2 ust.1 po pkt 14a dodaje pkt 14b – obowiązuje? czytaj więcej »

23-05-2011