Śmiało! Zadaj pytanie tu:


  • (Odpowiem na wybrane pytania)
lub wyślij emaila:
pytanie@eko-akademia.pl
(Odpowiem na wybrane pytania)
Dziękuję, pytanie zostało wysłane.
Postaram się odpowiedzieć możliwie najszybciej.

Spalanie chleba

Pytanie: Mam pytanie odnośnie możliwości spalania przez piekarnię – w kotle węglowym – zwrotów pieczywa ze sklepów – odpad o kodzie 16 03 80; czy można go spalić po uprzednim jego wysuszeniu w suszarni? czytaj więcej »

13-03-2016

Króćce pomiarowe do pomiaru emisji substancji do powietrza

Pytanie: Czy ferma o obsadzie powyżej 210 DJP jest zobowiązana do kontroli emisji zanieczyszczeń? Czy organ może wymusić na nas obowiązek montażu punktów umożliwiających badanie emisji?  czytaj więcej »

16-08-2015

Opłata tylko za wyemitowane substancje

Pytanie: Czy zakład, który ponosi opłaty za korzystanie ze środowiska, z uwagi, że posiada instalacje do malowania konstrukcji, może pomniejszyć ww. opłatę o ilość odzyskanego rozpuszczalnika? czytaj więcej »

11-02-2014

Stanowiska pomiarowe w pozwoleniu

Pytanie: Mam pytanie związane z wydawaniem pozwoleń na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza. Obligatoryjnym elementem pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza jest określenie usytuowania stanowisk do pomiaru wielkości emisji w zakresie gazów lub pyłów wprowadzanych do powietrza (art. 224 ust.1 pkt 2 ustawy POŚ). Co w przypadku instalacji, która ma być objęta ww. pozwoleniem, ale nie podlega pod obowiązek wykonywania pomiarów zarówno okresowych jak i ciągłych.  Czy w omawianym przypadku należy w przedmiotowym pozwoleniu określić punkty pomiarowe? czytaj więcej »

02-06-2013

Pomiary emisji LZO

Pytanie: 1. Czy przy każdego rodzaju emisji niezorganizowanej, istnieje obowiązek dokonywania pomiarów wielkości emisji LZO? czytaj więcej »

08-10-2012

Niepewność pomiaru hałasu

Pytanie: Czy znana jest Pani interpretacja prawna, ustalająca od jakiej wartości wynik pomiaru hałasu jest uznawany za przekraczający poziom dopuszczalny ? Przykładowo, czy dla dopuszczalnego poziomu hałasu wynoszącego 55 dBA – wynik pomiaru podany jako 55,1 dBA (+/- niepewność pomiaru) oznacza przekroczenie ? czytaj więcej »

09-09-2012

Pomiary ścieków

Pytanie: Prowadzę oczyszczalnię ścieków o RLM w przedziale 2000-14999. W 2011 roku wykonaliśmy badania 4 próbek ścieków, które nie wykazały przekroczeń wartości dopuszczalnych określonych w decyzji pozwolenie wodnoprawne. Od lutego 2012r. posiadamy nowe pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie oczyszczonych ściekow do wód.
Czy w 2012r. roku mamy obowiązek wykonania badań 12 czy 4 próbek ścieków? czytaj więcej »

08-03-2012

Pomiary emisji ze spalania paliw

Pytanie: Czy dla wędzarni serów należy wykonywać pomiary emisji do powietrza? Dodam, że dla zakładu – instalacji do produkcji mleka i wyrobów mleczarskich zostało wydane pozwolenie zintegrowane. czytaj więcej »

05-02-2012

Emisje do powietrza – sprawozdawczość podmiotów

„Wybrane obowiązki sprawozdawcze wynikające z przepisów prawa międzynarodowego, unijnego oraz krajowego w zakresie ochrony powietrza” – to zamieszczone 20.12.2011 r. na stronie KOBiZE bardzo pomocne opracowanie dla podmiotów. czytaj więcej »

15-01-2012

Roczny bilans LZO – sprawdzenie dotrzymywania standardów emisyjnych

Pytanie: Eksploatujemy na zakładzie kabinę lakierniczą. Została ona uwzględniona w pozwoleniu na wprowadzanie gazów i pyłów jako instalacja objęta standardem emisyjnym (instalacja do procesu powlekania i obróbki wykończeniowej pojazdów o zużyciu LZO 0,5 – 15 Mg/rok).
W decyzji nie zapisano wymogu prowadzenia  pomiarów ciągłych lub  okresowych. Organ OŚ zalecił jedynie wykonanie pomiarów jednorazowych w terminie 6 miesięcy od uprawomocnienia decyzji. Obowiązek ten spełniliśmy i przesłaliśmy wyniki do urzędu, wykazując że spełniamy standard emisyjny S1 bez pomocy jakichkolwiek urządzeń redukujących.
Czy w zaistniałej sytuacji jesteśmy zobowiązani do sprawdzania dotrzymania standardu emisyjnego?
Czy jesteśmy zobligowani do powtarzania co roku badań emisyjnych? czytaj więcej »

26-05-2011