Śmiało! Zadaj pytanie tu:


  • (Odpowiem na wybrane pytania)
lub wyślij emaila:
pytanie@eko-akademia.pl
(Odpowiem na wybrane pytania)
Dziękuję, pytanie zostało wysłane.
Postaram się odpowiedzieć możliwie najszybciej.

Obwód drzewa z kilkoma pniami

Pytanie: Jak interpretować przepisy ustawy o ochronie przyrody – co przyjmuje się za obwód pnia drzewa – każdy pień osobno, czy sumę obwodu pnia najgrubszego oraz połowę sumy pozostałych obwodów? czytaj więcej »

29-05-2016

Opłata tylko za wyemitowane substancje

Pytanie: Czy zakład, który ponosi opłaty za korzystanie ze środowiska, z uwagi, że posiada instalacje do malowania konstrukcji, może pomniejszyć ww. opłatę o ilość odzyskanego rozpuszczalnika? czytaj więcej »

11-02-2014

Opłata skarbowa dla spraw z OŚ

Zapłaty opłaty skarbowej dokonuje się w kasie właściwego organu podatkowego lub na jego rachunek z chwilą dokonania zgłoszenia lub złożenia wniosku. czytaj więcej »

20-02-2013

Przesadzenie drzewa

Na usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości wymagane jest zezwolenie. czytaj więcej »

26-05-2012

Pozwolenie wodnoprawne na pobór wody a opłaty za korzystanie ze środowiska

Pytanie: Pracuję w spółce, która od kwietnia 2010 roku dzierżawiła od osoby fizycznej fermę drobiu, objetą pozwoleniem zintegrowanym. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska przed podpisaniem umowy spółka wystąpiła o przejęcie praw i obowiązków wynikających z tego pozwolenia. Po otrzymaniu stosownej decyzji o przeniesieniu, spółka podpisała umowę dzierżawy. Jednak oprócz pozwolenia zintegrowanego ferma posiada równiez pozwolenie wodoprawne na pobór wód podziemnych ze studni głębinowej oraz eksploatację urzadzeń zainstalowanych w stacji wodociagowej z 2000 roku. Opłaty za korzystanie ze środowiska w tym okresie równiez za pobór wody (chyba błędnie) płaciła spółka. W kwietniu 2011 roku spółka zakupiła całą nieruchomośc obejmującą oprócz kurników równiez studnię gł. czytaj więcej »

20-11-2011

Pobór wody podziemnej na podstawie koncesji czy pozwolenia wodnoprawnego?

Od 2012 r. obowiązuje nowe Prawo geologiczne i górnicze (PGG2). Woda podziemna ex lege tj. z mocy tej ustawy jest kopaliną jako woda lecznicza, termalna lub solanka niezależnie od miejscowości, w jakiej występuje, jeżeli posiada cechy określone w art. 5 PGG2 czytaj więcej »

31-10-2011

Projekt nowej ustawy ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi

Na stronie Ministerstwa Środowiska zamieszczono kolejną wersję projektu
(z 29.09.2011 r.) ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz skany pism ze zgłoszonymi uwagami do projektu w czasie konsultacji społecznych.  czytaj więcej »

17-10-2011

Kogeneracja – nowe rozporządzenie

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 26 lipca 2011 r. w sprawie sposobu obliczania danych podanych we wniosku o wydanie świadectwa pochodzenia z kogeneracji oraz szczegółowego zakresu obowiązku uzyskania i przedstawienia do umorzenia tych świadectw, uiszczania opłaty zastępczej i obowiązku potwierdzania danych dotyczących ilości energii elektrycznej wytworzonej w wysokosprawnej kogeneracji czytaj więcej »

26-08-2011

Opłata za ścieki komunalne będące ściekami bytowymi

Pytanie: 1. Według jakiego kodu dotyczy opłat za korzystanie ze środowiska (bytowe czy komunalne) powinien rozliczyć się zakład który wprowadza ścieki bytowe urządzeniami służącymi do realizacji zadań własnych gminy w zakresie kanalizacji i oczyszczania ścieków komunalnych do wód lub do ziemi, (czyli zgodnie z definicją ścieków z prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska są to ścieki komunalne, natomiast zapis w rozporządzeniu w sprawie opłat komplikuje sprawę sugeruje ze należy rozliczyć opłaty jak za ścieki bytowe)? czytaj więcej »

03-07-2011

Zgłoszenia instalacji i pełnomocnictwo – opłata skarbowa

Pytanie: Czy jeden operator składając kilka zgłoszeń instalacji wytwarzających pola elektromagnetyczne działając przez pełnomocnika składa razem ze zgłoszeniem jedno pełnomocnictwo czy tyle ile jest zgłoszeń + kilka opłat za złożenie pełnomocnictwa? Czy zgłoszenie jest do sprawy czyli 1 zgłoszenie obejmujące kilka instalacji, czy wyłącznie jako sprawę rozumieć jedną instalację?

czytaj więcej »

17-04-2011