Śmiało! Zadaj pytanie tu:


  • (Odpowiem na wybrane pytania)
lub wyślij emaila:
pytanie@eko-akademia.pl
(Odpowiem na wybrane pytania)
Dziękuję, pytanie zostało wysłane.
Postaram się odpowiedzieć możliwie najszybciej.

Zgłoszenie kotłowni położonych na terenie jednego zakładu

Pytanie: W zakładzie pod jednym adresem eksploatowane są dwie kotłownie: węglowa i gazowa. W kotłowni węglowej zainstalowany jest  jeden kocioł o mocy znamionowej 0,7 MW i sprawności cieplnej 83 %, a w kotłowni gazowej również jeden kocioł o mocy znamionowej 0,45 MW. Czy potrzebne jest zgłoszenie z art. 152 Poś? czytaj więcej »

18-06-2017

Ponowne zgłoszenie kotłowni

Pytanie: W zakładzie działa instalacja energetyczna opalana węglem kamiennym o łącznej nominalnej mocy 3,54 MW. Zgodnie z nowymi standardami emisyjnymi są przekroczenia w emisji pyłu, co spowodowało, że nie została ona ponownie zgłoszona. W związku z tym jakie mogą być tego konsekwencje dla firmy? czytaj więcej »

16-05-2016

Uciążliwe raporty do KOBiZE

Pytanie: Czy taka jednostka jak Dom Pomocy Społecznej, która posiada kotłownię na olej opałowy lekki oraz samochód do przewozu niepełnosprawnych mieszkańców, musi sporządzać roczny raport do KOBiZE?  czytaj więcej »

17-09-2013

Sumowanie mocy na terenie zakładu

Pytanie: Proszę o interpretację objaśnienia 1) do Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzenie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia (Dz.U. Nr 130, poz. 881 z dnia 20 lipca 2010r.). A mianowicie moje przedsiębiorstwo eksploatuje w obrębie jednego miasta kilka osiedlowych kotłowni, opalanych węglem kamiennym i gazem ziemnym. Czy w związku z tym każdą z kotłowni można traktować jako osobną instalację – wtedy moc nominalna każdej z kotłowni jest niższa niż 5 MW i zgodnie z przepisami podlega zgłoszeniu, czy też z uwagi na to, iż właścicielem kotłowni jest jeden podmiot należy zsumować moc wszystkich kotłowni i ubiegać sie o pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza? czytaj więcej »

04-03-2012

Czy powinna być ponownie przeprowadzona ocena oddziaływania na środowisko i nowa decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach?

Pytanie: Zakład realizuje przedsięwzięcie polegające budowie instalacji (kocioł energetyczny do produkcji energii cieplnej) o mocy zainstalowanej 47 MW do współspalania odpadów. W kotle spalane będą odpady zaliczane do biomasy wg § 5 ust. 7 rozporządzenia o standardach emisyjnych oraz odpady inne niż niebezpieczne o kodach z grupy 02, 03 i 17. Realizacja przedsięwzięcia wymagała przeprowadzenia procedury oddziaływania na środowisko. Został sporządzony raport OOŚ i na jego podstawie wydana została „decyzja środowiskowa”. Jeżeli po oddaniu do eksploatacji przedmiotowego przedsięwzięcie, zakład podjąłby decyzje o spalaniu odpadów o kodach innych niż wyszczególnione w raporcie np. wysegregowane odpady komunalne z grupy 20, to czy powinna być ponownie przeprowadzona procedura oddziaływania na środowisko i nowa decyzja środowiskowa? [R.B.] czytaj więcej »

28-04-2011

Czy zgłaszającym do KOBiZE jest dzierżawca czy właściciel?

Pytania:

1) Właściciel wydzierżawił w drodze umowy obiekt typu „serwis samochodowy z lakiernią samochodową”, na którą użytkownik – dzierżawca uzyskał pozwolenie emisyjne. Natomiast kotłownia c.o. oraz zakup paliwa (gaz) na cele grzewcze pozostają w gestii właściciela czytaj więcej »

19-02-2011