Śmiało! Zadaj pytanie tu:


  • (Odpowiem na wybrane pytania)
lub wyślij emaila:
pytanie@eko-akademia.pl
(Odpowiem na wybrane pytania)
Dziękuję, pytanie zostało wysłane.
Postaram się odpowiedzieć możliwie najszybciej.

Pozwolenie na spalanie lub współspalanie odpadów

Pytanie: Na jakiej podstawie prawa spalanie lub współspalanie odpadów zawsze wymaga pozwolenia? czytaj więcej »

02-03-2015

Spalanie odpadów płyt HDF

Pytanie: Czy możliwe jest spalanie płyty HDF nie zawierającej metali ciężkich oraz związków fluorowcoorganicznych w elektrociepłowni. Czy płyta HDF może być traktowana jako odpad z drewna? czytaj więcej »

24-08-2012

Biomasa w handlu emisjami CO2

Od 2013 r. stosować będzie trzeba nowe przepisy dotyczące monitorowania i raportowania w zakresie emisji gazów cieplarnianych w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (EU ETS), a więc również stosować będzie trzeba dla potrzeb tego systemu nową definicję biomasy  czytaj więcej »

05-08-2012

Kwalifikacja biomasy przez URE na cele energetyczne

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki 4.10.2011 r. podał do wiadomości na stronie www.ure.gov.pl Informację (nr 30/2011) w sprawie kwalifikacji biomasy na cele energetyczne, o następującej treści: czytaj więcej »

10-10-2011

Import biomasy w celu poddania jej termicznemu przekształceniu – interpretacja MŚ

Departament Gospodarki Odpadami Ministerstwa Środowiska przedstawił 14.09.2011 r. na stronie Internetowej MŚ następujące stanowisko z dnia 9.09.2011 r. dotyczące importu biomasy w celu poddania jej termicznemu przekształceniu: czytaj więcej »

22-09-2011

Opłata za korzystanie ze środowiska za emisję ze spalania biomasy

Pytanie: W internecie można spotkać się z sformułowaniem neutralna emisja CO2 np. przy współspalaniu osadów ściekowych. Czyli dajmy na to że w piecu wraz z węglem spala się 10% paliwa alternatywnego jakim jest odpowiednio wysuszony osad ściekowy. W takim razie, jakie korzyści będzie miała taka instalacja? Czy będzie miała mniejsze koszty za korzystanie ze środowiska z tytułu emisji CO2 (w tym przypadku minus 10%)? Jak wygląda sprawa opłat za spalanie energii odnawialnej? czytaj więcej »

27-07-2011

Czy brykiet z makulatury jest biomasą?

Pytanie: Czy brykiet robiony z samej makulatury można uznać za biomasę? Przeglądałem ustawy, które podała Pani w http://eko-akademia.pl/2010/04/definicje-biomasy/ i prawdę mówiąc, nie widzę takiej możliwości, ale może coś przeoczyłem.

Drugie pytanie dotyczy samej definicji biomasy. W tym samym artykule powołuje się Pani na Rozp. MŚ z 20.12.2005 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji – Dz. U. Nr 260/2005 r., poz. 2181, ze zm. – § 5 ust. 7 i § 16 ust. 7 lit. a-e. Za biomasę uważa się „produkty składające się w całości lub w części z substancji roślinnych […] „. I właśnie o to „lub części” chciałem dopytać. czytaj więcej »

21-05-2011

Definicje biomasy

Biomasa jest definiowana w kilku aktach prawnych. Definicje te jednak różnią się między sobą. Jeżeli definicja jest w rozporządzeniu, to odnosi się tylko do tego rozporządzenia. Jeżeli definicja jest w ustawie, to odnosi się do tej ustawy i rozporządzeń wydanych na jej podstawie. Czasem do danej definicji jest odniesienie w innym akcie prawnym. czytaj więcej »

16-04-2010

Rozszerzona definicja biomasy jako odnawialnego źródła energii

Obowiązująca od 8 marca 2010 r. zmiana rozporządzenia [1] m.in. rozszerza definicję biomasy na potrzeby tego rozporządzenia:

biomasa – stałe lub ciekłe substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które ulegają biodegradacji, pochodzące z produktów, odpadów i pozostałości z produkcji rolnej oraz leśnej, a także przemysłu przetwarzającego ich produkty, a także części pozostałych odpadów, które ulegają biodegradacji, oraz ziarna zbóż niespełniające wymagań jakościowych dla zbóż w zakupie interwencyjnym określonych w art. 4 rozporządzenia Komisji (WE) nr 687/2008 z dnia 18 lipca 2008 r. ustanawiającego procedury przejęcia zbóż przez agencje płatnicze lub agencje interwencyjne oraz metody analizy do oznaczania jakości zbóż (…) i ziarna zbóż, które nie podlegają zakupowi interwencyjnemu czytaj więcej »

12-04-2010