Śmiało! Zadaj pytanie tu:


  • (Odpowiem na wybrane pytania)
lub wyślij emaila:
pytanie@eko-akademia.pl
(Odpowiem na wybrane pytania)
Dziękuję, pytanie zostało wysłane.
Postaram się odpowiedzieć możliwie najszybciej.

Zbieranie odpadów w warsztacie

Pytanie: Pytanie dotyczy warsztatu samochodowego i odbioru oleju pochodzącego z naprawianych pojazdów. Wiem, że należy sporządzić PGON ale czy trzeba uzyskać Zezwolenie na zbieranie odpadów w kontekście omawianego oleju? [K.W.]

Odpowiedź: Jeżeli w warsztacie przyjmowany jest zużyty olej od klientów, którzy sami go wymienili, to jest to „zbieranie” odpadów na terenie warsztatu, co wg art. 28 ust. 1 UO wymaga zezwolenia na zbieranie cudzych odpadów.  Podobnie będzie w przypadku innych odpadów – np. zużytych opon.

Natomiast jeżeli jest to zużyty olej usunięty z pojazdu w wyniku usługi wykonanej w warsztacie związanej np. z naprą lub przeglądem pojazdów, to jest to odpad wytworzony w warsztacie i na jego wytworzenie zgodnie z art. 17 UO wymagana jest decyzja zatwierdzająca program gospodarki odpadami niebezpiecznymi (PGON) – do 1 tony/rok albo pozwolenie na wytwarzanie odpadów – powyżej 1 tony/rok. Nie jest jednak wymagane zezwolenie na zbieranie wytworzonych przez siebie odpadów w miejscu ich wytworzenia (art. 28 ust. 9 UO).

Podstawa prawna

[1] Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (UO) – Dz. U. Nr 185/2010 r., poz. 1243, ze zm.

Tematy powiązane

Zbieranie odpadów
Program gospodarki odpadami niebezpiecznymi

Joanna Wilczyńska (25-09-2012)
Pytania i odpowiedzi | 7 komentarzy »
Tagi: , , , , ,


komentarzy 7

“Zbieranie odpadów w warsztacie”
  1. 1 wlo napisał(a) 07:03, Wrzesień 26th, 2012:

    Nie zajmuję się odpadami, ale lubię wiedzieć…
    W kontekście opinii dot. pozwolenia na wytwarzanie odpadów jeśłi są wytwarzane w ilości ponad 1 Mg/rok – czy wytwarzanie odpadów niebezpiecznych (oleju z operacji wymiany albo w wyniku naprawy silnika i in.) w warsztatach samochodowych, stacjach obsługi pojazdów itp. traktujemy jako wytwarzanie w związku z eksploatacją instalacji? Co jest w tym wypadku instalacją? Naprawiany pojazd? Na pewno nie. Podnośnik? No kryterium za bardzo nie spełnia. Obiekt budowlany?

  2. 2 Joanna Wilczyńska napisał(a) 09:30, Wrzesień 26th, 2012:

    Zgadzam się z wlo, że jest tu problem z klasyfikacją, czy jest to instalacja czy nie …
    Ja mimo wszystko skłaniam się do uznania warsztatu samochodowego jako „instalacja” nie ze względu na „budynek” czy plac przy budynku, ale ze względu na zespół różnych urządzeń np. podnośniki, kanały, zlewnie oleju, które nawet gdy są przenośne, to są „stacjonarne” czyli są ciągle pod adresem tego zakładu. Tak wnioskuję mając na uwadze Wskazówki dotyczące interpretacji terminów „instalacja” i „prowadzący” dla potrzeb Dyrektywy IPPC:
    „termin „stacjonarna” znaczy, iż instalacja powinna być stacjonarna jako całość – czyli nieprzenośna z jednej lokalizacji do drugiej – co jednakże nie wyklucza spod regulacji zakładu i urządzeń, które można użytkować w ramach instalacji jako sprzęt poruszający się”

  3. 3 wlo napisał(a) 15:21, Wrzesień 26th, 2012:

    OK. Zgadzam się – ale „stacjonarność” to tylko jeden z warunków uznania za instalację… A przecież jest zasadnicze kryterium – „emisyjne”. Art. 6 pkt 3 ustawy – POŚ jasno mówi o urządzeniu, zespole urządzeń stacjonarnych, budowlach, których eksploatacja może spowodować emisję.
    W warsztacie używa się np. prepartaów ułatwiającyh odkręcanie śrób – na bazie rozpuszczalników organicznych. Jest spawarka w każdym warsztacie… Niezorganizowana jest to emisja ale jest. Ale czy to wystarczy, zeby operację wymiany olkeju traktować jako wytwarzanie odpadów w związku z eksploatacją instalacji? O ile w warsztacie się to odbywa, to na wydzielonym stanowisku, i z samej operacji nie ma miejsca emisja a urządzenie do zlewania oleju… no jest ale czy ma miejsce tu emisja? Na upartego – jest – wszystko paruje, nawet metale ;-)

  4. 4 Joanna Wilczyńska napisał(a) 19:58, Wrzesień 26th, 2012:

    W przepisach wytwarzanie odpadów traktowane jest jako emisja.
    Patrz np. art. 174 POŚ:
    „2. Emisje polegające na:
    1) wprowadzaniu gazów lub pyłów do powietrza,
    2) wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi,
    3) wytwarzaniu odpadów,
    4) powodowaniu hałasu,
    …”

  5. 5 wlo napisał(a) 07:48, Wrzesień 27th, 2012:

    No właśnie moglibyśmy dyskutować teraz długo i przerzucać się kolejnymi argumentami. Cóż… Prawo jest niespójne i to bardzo niespójne, a najgorsze, że nie można się uprosić MŚ o jednoznaczne stanowiska w tego typu niejednoznacznych kwestiach.
    Przytoczony art. 174 nie jest przepisem ogólnym a zawężonym do określonych instalacji (?) infrastrukturalnych jak pamiętam. Natomiast z definicji słownikowej (at. 3 pkt 4 chyba) emisją jest wprowadzanie bezpośrednie lub pośrednie do środowiska (powietrza, wody, ziemi – z pamięci piszę więc proszę zerknąć i uściślić jeśli to dla czytelnika ważne) substancje i energie. Samo wytwarzanie nie jest wprowadzaniem do środowiska jeszcze. Nie wiem natomiast co autor miał na myśli pisząc przepis o emisji w tym wytwarzaniu odpadów (w art. 174 POŚ). W pierwszym ustępie jest mowa o eksploatacji tych instalacji, więc rozumiem, że chodzi raczej o odpady związane z eksploatacją właśnie – potencjalne wycieki płynów eksploatacyjnych, jakieś urwane elementy pojazdów itp. – one faktycznie są bezpośrednio wprowadzane do środowiska, o ile właściciel tego nie usunie z drogi (no ale to nie tor wyśigowy więc raczej bez sensu uwaga ;-))? Bo inaczej to nijak ma się to do definicji emisji. Takich róznic jest jeszcze klika ;-)

  6. 6 MLG Ochrona Środowiska napisał(a) 21:57, Czerwiec 7th, 2013:

    Zajrzałam tutaj, bo szykuje mi się problem. Złożyłam wniosek o pozwolenie na wytwarzanie odpadów dla warsztatu i bedę musiała teraz, wyjaśnić- uzasadnić pojęcie instalacji w odniesieniu do tego warsztatu. Każdy ma inne podejście do „instalacji” i już mam mętlik w głowie.

  7. 7 ADA napisał(a) 19:09, Luty 21st, 2014:

    Uważam, że Pani Joanna Wilczyńska ma absolutną rację. Część urzędników jak usłyszy, że oleje wytwarzane są w warsztacie mechanicznym (budynek warsztatu nie jest instalacją) uważa, że nie ma potrzeby wydawać pozwolenia na wytwarzanie odpadów, nawet w przypadku przekroczenia ustawowych progów. Dla nich podnośnik, kanał, proste narzędzia, naczynia zlewne kanałowe, beczki na płyny, przewody do spuszczania zużytych olejów nie wytwarzają odpadów.
    Moje rozumowanie jest następujące: wychodzę z definicji odpadu z ustawy o odpadach – rozumie się przez to każdą substancję lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany.
    Przepracowane oleje będące w silnikach pojazdów i maszyn nie będą odpadem do czasu ich (uwolnienia) wymiany. Wymiana prowadzona jest wg określonego schematu technologicznego przy użyciu urządzeń technicznych (mniej lub bardziej skomplikowanych technicznie) w całym ciągu technologicznym. Odkręcenie kurka spustowego przy użyciu narzędzi np.klucza (proste urządzenie techniczne)
    spowoduje, że powstanie odpad zużytego oleju. Gdyby ta sama czynność wykonywana była w tej samej technologii na kanale w garażu, pozwolenie na wytwarzanie odpadów byłoby wymagane, gdyż wg przepisów garaż jest instalacją.


Skomentuj...