Śmiało! Zadaj pytanie tu:


  • (Odpowiem na wybrane pytania)
lub wyślij emaila:
pytanie@eko-akademia.pl
(Odpowiem na wybrane pytania)
Dziękuję, pytanie zostało wysłane.
Postaram się odpowiedzieć możliwie najszybciej.

Sumowanie masy odpadów

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów wymagane jest wyłącznie wtedy, gdy odpady wytwarzane są w związku z eksploatacją instalacji i to w rocznej ilości powyżej 1 tony niebezpiecznych lub powyżej 5000 ton innych niż niebezpieczne. czytaj więcej »

25-04-2012

Odpady opakowaniowe

Pytanie: Moja firma jest na etapie wdrażania segregacji odpadów komunalnych. Do tej pory segregowaliśmy papier i tekturę (kod 20 01 01). Planujemy rozszerzyć zbiórkę o plastik i metale. Czy firma powinna prowadzić ewidencję segregowanych odpadów komunalnych? Selektywna zbiórka obejmuje: – makulatura (m.in. gazety, magazyny, książki, torby i opakowania papierowe), – plastik + metale (m.in. PET-y, worki foliowe i torby reklamowe, folie, kubki po produktach mlecznych, opakowania po chemii gospodarczej – PE, PP, kartony po mleku, napojach, sokach; puszki po konserwach i napojach, opakowania z metali kolorowych). Prowadzimy ewidencję kartonów (15 01 01). Czy powinniśmy prowadzić ewidencję pozostałych opakowań, segregowanych z odpadów komunalnych (z podziałem na 15 01 02, 15 01 04)? czytaj więcej »

23-04-2012

Odpady dla osób fizycznych

Pytanie: Gdy chcemy przekazać odpad osobom fizycznym nie będącym przedsiębiorcami (lista odpadów w załączniku rozporządzenia M. Śr.z 19 grudnia 2008 r.) to czy konieczne jest spisanie umowy i dokumentacja tego czynu oraz czy musi nam udowodnić co zrobił z odpadem (rozporządzenie określa możliwości postępowania)? czytaj więcej »

22-04-2012

Skład chemiczny odpadów we wnioskach

We wniosku należy podać m.in. właściwości fizyczne, chemiczne, biochemiczne i biologiczne odpadów, ale dotyczy to wyłącznie wniosku o zezwolenie na składowanie odpadów pochodzących z procesów wytwarzania dwutlenku tytanu oraz z przetwarzania tych odpadów czytaj więcej »

21-04-2012

CO2 – sumowanie mocy

Pytanie: Spółka A posiada instalację spalania paliw (ciepłownia ) o mocy zainstalowanej powyżej 20 MW i instalacje technologiczne, w których spalany jest gaz o zainstalowanej mocy poniżej 20 MW.  W tej sytuacji, zgodnie z przepisami we wspólnotowym systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2, moce zainstalowane były sumowane. Obecnie ze spółki A została wyodrębniona spółka B, która dzierżawi (na mocy umowy dzierżawy) od spółki A ciepłownię wraz terenem na którym funkcjonuje ciepłownia. Na spółkę B zostały przeniesione prawa i obowiązki w całości tj. również obejmujące instalacje technologiczne. wynikające z zezwolenia na udział w systemie.

Jednak w spółce A pozostała instalacja technologiczna o mocy zainstalowanej poniżęj 20MW  i przestała spełniać przesłanki objęcia systemem. Ale spółki A i B posiadają ten sam adres, więc czy w tym przypadku obowiązuje zasada sumowania mocy zainstalowanej. Jeżeli tak to jakie obowiązki wynikające z ustawy o handlu emisjami w zakresie zezwoleń ciążą na spółce A i B? Czy przeniesienie praw i obowiązków  na spółkę B w całości jest prawidłowe, skoro instalacje technologiczne pozostały w spółce A? czytaj więcej »

20-04-2012

Właściwy organ do pozwolenia wodnoprawnego

Pytanie: Mam pytania z zakresu stosowania Prawa wodnego:
1. Który organ jest właściwy, marszałek województwa czy starosta, do wydania pozwolenia wodnoprawnego na podstawie art. 122 ust. 2 Prawa wodnego, w sytuacji gdy dyrektor rzgw wydał decyzję na podstawie art. 88l ust. 2?
2. Czy pozwolenie wodnoprawne, o którym mowa w art.122 ust.2, jest wymagane tylko w sytuacji, gdy dyrektor rzgw wyda obie decyzje, o których mowa w art.40 ust.3 i art.88l ust.2, czy wydanie jednej z nich jest wystarczające aby pozwolenie wodnoprawne było wymagalne?

czytaj więcej »

19-04-2012

Wielkie zmiany POŚ

Uchwalona ostatecznie przez Sejm, po rozpatrzeniu poprawek Senatu, ustawa z dnia 13 kwietnia 2012 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, która wdraża dyrektywę CAFE, wymaga jeszcze tylko podpisu Prezydenta i ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

czytaj więcej »

13-04-2012

Zbiorcze zestawienie odpadów z firmy budowlanej

Pytanie: Mam pytanie odnośnie ustawy o odpadach. Firma otrzymała decyzję zatwierdzającą POG na terenie całego kraju, czy w związku z tym zbiorcze roczne zestawienie należy przedkładać w każdym województwie, w którym w danym roku prowadzona była działalność, czy jedynie w województwie, w którym mieści się siedziba firmy? Ponadto, czy możliwe jest rozszerzenie decyzji o kolejne kody, czy należy złożyć nowy wniosek o wydanie nowej decyzji? czytaj więcej »

07-04-2012

Usuwanie zanieczyszczonego gruntu

Pytanie: Na podstawie wykonanych badań gruntu stwierdzono występowanie zanieczyszczenia w obrębie terenu Inwestora. Następnie Inwestor złożył do firmy X zapytanie ofertowe dotyczące oczyszczenia terenu z zanieczyszczonych gruntów – obowiązek naprawienia szkody w środowisku został nałożony na Inwestora w DŚU, obecnie Inwestor zlecił opracowanie programu rekultywacji, który planuje złożyć do RDOŚ. czytaj więcej »

01-04-2012