Śmiało! Zadaj pytanie tu:


  • (Odpowiem na wybrane pytania)
lub wyślij emaila:
pytanie@eko-akademia.pl
(Odpowiem na wybrane pytania)
Dziękuję, pytanie zostało wysłane.
Postaram się odpowiedzieć możliwie najszybciej.

Czy ma być opłata podwyższona w przypadku przekroczenia dopuszczalnego czasu emisji w pozwoleniu?

Pytanie: Posiadamy pozwolenie na wprowadzanie pyłów i gazów do powietrza, w którym mamy ograniczone czasy pracy poszczególnych urządzeń. Teraz już wiemy, że na pewno w 2011 r. urządzenia te będą pracować dłużej niż w otrzymanym pozwoleniu. Tak więc pytam: gdy zostanie przekroczony czas pracy danych urządzeń, to do opłat za korzystanie ze środowiska wnoszę opłatę podwyższoną (czyli * 6 podstawowa opłata) czy też podstawową? oraz jaka kara może nas spotkać od WiOŚ za naruszenie pozwolenia? [W.M.] czytaj więcej »

30-12-2010

Od 2011 r. nowe wzory ewidencji odpadów

Posiadacz odpadów jest obowiązany prowadzić ich ewidencję (art. 36 (UO). Odrębnie dla każdego rodzaju odpadu (wg katalogu odpadów [2]) ewidencja powinna być prowadzona z zastosowaniem:

  • karty ewidencji odpadu (KEO)
  • karty przekazania odpadu (KPO)

których wzory obowiązujące od 2011 r. zostały określone w rozporządzeniu [3] czytaj więcej »

29-12-2010

Za lata 2011 i 2012 opłaty za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza na dotychczasowych zasadach

Ustawa z dnia 3 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy — Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji – ogłoszona w Dz. U. Nr 249/2010 r., poz. 1657 czytaj więcej »

28-12-2010

LZO – pomiary emisji z mocy prawa

Prowadzący instalację są obowiązani do okresowych pomiarów wielkości emisji, a w przypadku wprowadzania do środowiska znacznych ilości substancji lub energii – do pomiarów ciągłych (art. 147 ust. 1 i 2 POŚ). Wymóg ten jednak nie dotyczy wszystkich instalacji czytaj więcej »

22-12-2010

Jest już ogłoszona dyrektywa IED – o emisjach przemysłowych

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych (zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola) (wersja przekształcona) – została ogłoszona w Dz. U. L 334, 17.12.2010, str. 17.

Dyrektywa ta, zwana IED, wchodzi w życie po 20 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym UE, a więc 6 stycznia 2011 r. Dyrektywa musi zostać wdrożona do przepisów krajowych do 7 stycznia 2013 r. czytaj więcej »

21-12-2010

Kiedy pomiary musi wykonać laboratorium akredytowane

Jeżeli korzystający ze środowiska zobowiązany jest na podstawie przepisów do wykonania pomiarów emisji lub innych warunków korzystania ze środowiska, to poza pewnymi wyjątkami musi zapewnić wykonanie takich pomiarów przez laboratorium akredytowane. Zobowiązuje do tego art. 147a POŚ czytaj więcej »

19-12-2010

Kiedy złożyć pierwszy raport do KOBiZE?

Pytanie

Moje pytanie dotyczy realizacji obowiązku, o którym mowa w art. 59 USZE dot. terminu złożenia pierwszego raportu do KOBiZE. Czy dobrze rozumie, że termin ten nie ulega zmianie i podmioty korzystające ze środowiska powinny I raport złożyć do końca lutego 2011 r.? [T.M.] czytaj więcej »

12-12-2010

Co oznacza data w tytule aktu prawnego

Data w tytule aktu prawnego podawana jest zgodnie z Zasadami techniki prawodawczej [1] następująco:

datę poprzedza się zwrotem „z dnia”, a następnie zamieszcza się wskazanie dnia zapisanego cyframi arabskimi, nazwę miesiąca określoną słownie oraz wskazanie roku zapisanego cyframi arabskimi ze znakiem „r., jako skrótem wyrazu „rok”

W taki też sposób należy podawać datę w cytowanym tytule aktu prawnego, gdyż stanowi ona element tego tytułu. Dlatego nie powinno się przestawiać tej daty w tytule np. na jego koniec.
W niektórych przypadkach wg [1] nie podaje się daty w tytule przywoływanego aktu prawnego. czytaj więcej »

11-12-2010

Kiedy urządzenie jest „sprzętem” elektrycznym albo elektronicznym?

Pytanie

Czy transformatory sieciowe znajdujące zastosowanie w urządzeniach elektronicznych takich jak zasilacze do tel. komórkowych i UPS, zasilacze do elektronarzędzi itp. są sprzętem w rozumieniu ustawy o zseie?  Odbiorcami tych transformatorów są wyłącznie podmioty gospodarcze. [K.P.] czytaj więcej »

09-12-2010

Uchwalone są ważne zmiany dotyczące opłat i kar za korzystanie ze środowiska

Uchwalona 3 grudnia 2010 r. ustawa [1] zmienia przepisy w zakresie opłat i kar za korzystanie ze środowiska za:

  • ścieki wprowadzane do wód lub do ziemi (opłaty podwyższone za korzystanie ze środowiska, administracyjne kary pieniężne),
  • gazy i pyły wprowadzane do powietrza (opłaty za korzystanie ze środowiska).

Ustawa ta wchodzi w życie 31.12.2010 r., ale wymaga jeszcze podpisu Prezydenta i ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. czytaj więcej »

08-12-2010