Śmiało! Zadaj pytanie tu:


  • (Odpowiem na wybrane pytania)
lub wyślij emaila:
pytanie@eko-akademia.pl
(Odpowiem na wybrane pytania)
Dziękuję, pytanie zostało wysłane.
Postaram się odpowiedzieć możliwie najszybciej.

Ostrzejsze normy w powietrzu w uzdrowiskach a w parkach narodowych już nie

Nowe rozporządzenie [1] określające od 3 lutego 2010 r. normy dla niektórych substancji w powietrzu nie podaje już ostrzejszych norm dla obszarów parków narodowych. czytaj więcej »

28-03-2010

Strony postępowania przy decyzjach odpadowych

Do ustawy o odpadach wprowadzono od 12 marca 2010 r. przepis [1], że stronami postępowania o wydanie decyzji  odpadowych są:

wnioskodawca lub władający powierzchnią ziemi, na której będzie prowadzone wytwarzanie, odzysk, unieszkodliwianie lub zbieranie odpadów oraz, jeżeli w związku z eksploatacją instalacji utworzono obszar ograniczonego użytkowania, władający powierzchnią ziemi na tym obszarze.

czytaj więcej »

22-03-2010

Zmiany i nowości w ustawie o odpadach

Zniesiono kłopotliwy przepis – od 12 marca 2010 r. [1] urzędnik nie może już żądać pozwolenia na użytkowanie obiektu albo zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części (jeżeli są wymagane Prawem budowlanym), gdy wydaje:

  • decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami niebezpiecznymi
  • zezwolenie na odzysk, unieszkodliwianie i zbieranie odpadów.

czytaj więcej »

21-03-2010

Kiedy za deszczówkę nie są wymagane opłaty?

Gdy nasza deszczówka nie jest ściekiem albo gdy wprowadzamy ją do obcej kanalizacji, to żadne opłaty za nią (wynikające z przepisów POŚ) nie powinny być egzekwowane przez WIOŚ oraz marszałka województwa. Jedyną w takim przypadku opłatą może być ta wymagana przez odbiorcę naszej deszczówki (PWiK, sąsiedni zakład).

czytaj więcej »

02-03-2010

Kiedy za deszczówkę wprowadzaną do wód lub do ziemi należne są opłaty za korzystanie ze środowiska?

To pytanie wiąże się z poprzednim, ale warunki oraz opłaty za korzystanie ze środowiska w przypadku wprowadzania deszczówki do wód lub do ziemi bezpośrednio a nie poprzez obcą kanalizację regulują ustawy: Prawo wodne i Prawo ochrony środowiska.

Tylko w przypadku, gdy wody opadowe lub roztopowe wprowadzane do wód lub do ziemi ujęte są

w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne, pochodzące z powierzchni zanieczyszczonych o trwałej nawierzchni, w szczególności z miast, portów, lotnisk, terenów przemysłowych, handlowych, usługowych i składowych, baz transportowych,

nazywamy je ściekami zgodnie z ustawową definicją (art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. c PW; art. 3 pkt 38 lit. c POŚ). czytaj więcej »

01-03-2010